Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieznany dworzec w Chebziu w obiektywie Joanny Helander i Arkadiusza Goli

NAU
Historie ludzi i miejsc w Rudzie Śląskiej uwiecznione w obiektywie Joanny Helander i Arkadiusza Goli będzie można podziwiać na dworcu w Chebziu

Już w najbliższy piątek (25 stycznia) podczas wernisażu, który odbędzie się w tym zabytkowym obiekcie, zaprezentowane zostaną fotografie dwojga artystów, których oprócz pasji do fotografowania łączy fakt, że urodzili się w Rudzie Śląskiej. Otwarcie wystawy oraz prezentacja książki „Nieznany dworzec” rozpocznie się o godz. 18.00.
- Podziwiałem zdjęcia Joanny Helander od wielu lat, a to, w jaki sposób pokazała Rudę Śląską w latach 70, było dla mnie po prostu wspaniałe. Kiedy się poznaliśmy, zawiązała się między nami pewna nić sympatii, bo podoba nam się określony styl fotografii. Można powiedzieć, że jesteśmy artystycznymi bratnimi duszami – podkreśla Arkadiusz Gola, jeden z autorów wystawy. - Trzy lata temu byłem na wystawie Joanny, a po niej spotkaliśmy się z Ryszardem Krynickim. Wtedy też przyszedł nam do głowy pomysł, żeby zrobić coś razem w miejscu, w którym się urodziliśmy, czyli w Rudzie Śląskiej. I tak właśnie powstał pomysł stworzenia tej wystawy – dodaje.
Pomysł na wystawę zrodził się w Krakowie, ale niedługo potem usłyszeli o nim wiceprezydent Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej Krystian Gałuszka oraz fotograf Krzysztof Gołuch. To nie przypadek, że wystawa zostanie zorganizowana na zabytkowym dworcu w dzielnicy Chebzie.
– Ta wystawa jest pewnego rodzaju opowieścią o naszym mieście, czyli miejscu, w którym znajduje się nasz piękny dworzec, a w nim siedziba biblioteki miejskiej - zaznacza Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Dlatego pomyślałem sobie, że zorganizowanie wystawy idealnie połączy się z prezentacją budynku dworca i bardzo ucieszyłem się, kiedy taka propozycja padła ze strony Pana Arkadiusza Goli. Wszystko się udało i jestem przekonany, że będzie to bardzo duże wydarzenie artystyczne, wykraczające poza granice miasta, o czym przekonamy się już w piątek – dodaje.
Wernisaż wystawy połączony został z promocją książki „Nieznany dworzec”, której tytuł został zaczerpnięty z wiersza Ryszarda Krynickiego. Poeta opatrzył także publikację literackim komentarzem. Na wystawę składają się prace Joanny Helander, które przedstawiają Rudę Śląską z lat 70. i 80. oraz miasto z końcówki lat 80. aż do współczesności uwiecznione w pracach Arkadiusza Goli. Na fotografiach można zobaczyć, jak zmieniała się Ruda Śląska na przestrzeni lat. Są na nich uwiecznieni ludzie, miejsca pracy, miejsca wypoczynku, budynki, pejzaże.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 25 stycznia o godz. 18.00. Będzie można ją podziwiać do 22 lutego 2019 roku. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach pracy biblioteki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto