Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów Ruda Śląska 2022. Fajer u Hrabiny. W Muzeum Miejskim tłumy!

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka Fajer u Hrabiny trwa w najlepsze! Przedstawienie teatralne, pokaz mody, spotkania z ciekawymi ludźmi i warsztaty – to tylko niektóre atrakcje, w jakich dzisiaj mieszkańcy Rudy Śląskiej w Muzeum Miejskim mogli brać udział. Byliście na Fajerze? Zobaczcie czy jesteście na zdjęciach

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w rudzkiej placówce obył się „Fajer u Hrabiny”, który był doskonałą okazją do upamiętnienia 180. rocznicy urodzin Joanny Schaffgotsch – wychowanki legendarnego górnośląskiego przedsiębiorcy Karola Goduli. Wydarzenie trwa do godz. 32, poprowadzi je znana prezenterka telewizyjna Anna Popek.

Ruda Śląska. Noc Muzeów 2022. Fajer u Hrabiny

– Podczas tegorocznej Nocy Muzeów postanowiliśmy skupić się wokół postaci Joanny Schaffgotsch i przygotować program, który niemal w każdym punkcie nawiązuje do jej życia i losów, a także czasów, w których żyła – wyjaśnia Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Atrakcji jest sporo. Mieszkańcy Rudy Śląskiej mogli zobaczyć przedstawienie teatralne „Śladami Joanny”, które zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik w Rudzie Śląskiej. Następnie grupa Mme Chantberry, zajmująca się kostiumologią i krawiectwem artystycznym zabrała uczestników w podróż w świat mody, w którym żyła hrabina Joanna. W tym czasie odbył się wykład i prezentacja na temat obyczajów z lat 1850 – 1900. Można było także poznać m.in. różne zabiegi kosmetyczne, nie zabrakło również pokazu strojów.

Fajer u hrabiny. W Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej tłumy!

Dalsza część „Fajeru u Hrabiny” była filmowo-muzyczna. Uczestnicy imprezy poznali kulisy powstawania filmu dokumentalnego „Joanna Gryzik – Śląski Kopciuszek” oraz porozmawiali z jego reżyserką – Anną Popek. Goście mieli także okazję obejrzeć film.

- Przybliża on niezwykłe losy hrabiny Joanny, zwanej właśnie śląskim Kopciuszkiem, która urodziła się w ubogiej robotniczej rodzinie, a za sprawą Karola Goduli odziedziczyła ogromny majątek, który wielokrotnie pomnożyła – podkreśla Krzysztof Gołąb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto