Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła aktualizację listy skutków ubocznych szczepionek na Covid-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła aktualizację listy skutków ubocznych szczepionek na Covid-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła aktualizację listy skutków ubocznych szczepionek na Covid-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson. (© davizro/123rf.com)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Obok znanych już skutków ubocznych szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson & Johnson pojawiły się nowe. Europejska Agencja Leków (EMA) zaktualizowała listę niepożądanych odczynów poszczepiennych występujących po podaniu tych preparatów.

  •  

    Skomentuj

Po szczepionce AstraZeneka może wystąpić zespół Guillaina-Barrego


Możliwym efektem ubocznym po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest zespół Guillaina-Barrego. Jest to bardzo groźna choroba autoimmunologiczna objawiająca się drętwieniem i mrowieniem kończyn oraz osłabieniem siły mięśni. W jej przebiegu zostaje uszkodzony obwodowy układ nerwowy, co z czasem może doprowadzić do niedowładu, a nawet paraliżu.

Oprócz zespołu Guillaina-Barrego po przyjęciu brytyjsko-szwedzkiej szczepionki AstraZeneka mogą wystąpić także bóle ramion, nóg i żołądka oraz objawy grypopodobne.Nowe skutki uboczne szczepionki Johnson & Johnson


W ostrzeżeniu dotyczącym bezpieczeństwa stosowania szczepionek przeciw COVID-19 pojawiły się też nowe skutki uboczne mogące wystąpić po podaniu preparatu Johnson & Johnson, a są to:
  • zaburzenia czucia powierzchownego,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • szumy w uszach,
  • wymioty,
  • biegunka.


Obie szczepionki na COVID-19 są oparte na technologii wektorowej tzn. że preparaty AstraZeneca i Johnson&Johnson zawierają fragmenty innych wirusów, które są podawane w celu wywołania reakcji immunologicznej organizmu.

Obecnie w Polsce jest już prawie 19 mln osób w pełni zaszczepionych, czyli tych, które przyjęły obie dawki szczepionek dwudawkowych lub jedną w przypadku preparatu jednodawkowego firmy Johnson&Johnson. Wśród nich zgłoszonych zostało 15 011 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

ZOBACZ: Nadciąga jesień, a z nią czwarta fala. Minister zdrowia przypomina o szczepieniach, maseczkach i dystansie

  •  Komentarze

Czytaj także

Komentarze (0)