Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Nikiszowiec nominowany do nagrody imienia Miesa van der Rohe. To pierwsze osiedle z programu "Mieszkanie Plus" w Katowicach

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Nowy Nikiszowiec
Nowy Nikiszowiec Mat. inwestora
Nowy Nikiszowiec w Katowicach został nominowany do nagrody imienia Miesa van der Rohe. To jedna z najważniejszych architektonicznych nagród na świecie i tzw. architektoniczny Oscar. Katowickie osiedle to projekt pracowni 22Architeci.

Nowy Nikiszowiec nominowany do nagrody imienia Miesa van der Rohe

Nowy Nikiszowiec w Katowicach został nominowany do nagrody imienia Miesa van der Rohe - jednej z najważniejszych architektonicznych nagród na świecie. Osiedle zaprojektowała pracownia 22Architekci.

Dodajmy, że Nowy Nikiszowiec to pierwsze osiedle w Katowicach wybudowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Przy ulicy Górniczego Dorobku (w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca) powstały budynki wielorodzinne zamknięte w trzech kwartałach z 513 mieszkaniami.

Nie przegap

Inwestycja jest już na ukończeniu, w styczniu rozpoczęła się rekrutacja najemców, natomiast w maju będą podpisywane pierwsze umowy najmu.

Nie przegap

Co ma wspólnego Nowy Nikiszowiec ze starym?

Nowy Nikiszowiec ma wyglądem i zabudową nawiązywać do zabytkowego Nikisza. Podobieństw jest kilka, ale sporo też różnic. Wspólne są przede wszystkim nazwa oraz zamysł urbanistyczny.

Oryginalny Nikiszowiec ma ponad 100 lat i niepowtarzalny klimat. Został wybudowany jako osiedle robotnicze dla górników kopalni Giesche. Tutejsze domy to familoki pokryte czerwoną cegłą z charakterystycznymi, pociągniętymi czerwoną farbą wnękami okiennymi. Budynki zamknięto w dziewięć kwartałów z zielonymi dziedzińcami. W sumie jest tu około 1000 mieszkań. Punktem centralnym osiedla jest wydłużony plac Wyzwolenia, przy którym znajdują się m.in. kościół świętej Anny, charakterystyczne podcienia i budynek poczty.

Na Nowym Nikiszu architektura jest zdecydowanie bardziej nowoczesna, ale nawiązań do oryginału nie brakuje. Tak jak w pierwowzorze zabudowa jest kwartałowa – to trzy kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Sercem nowego osiedla – również jak oryginału - będzie centralny plac, przy którym planowane są sklepy i lokale usługowe.

Do zabytkowego osiedla nawiązuje również kolor elewacji nowych budynków. - Fasada mieni się w kilku ceglanych odcieniach, które układają się w charakterystyczny wzór. Ten szlachetny efekt uzyskano dzięki zastosowaniu tynku z cząstkami kwarcu i miki – podkreślają przedstawiciele PFR Nieruchomości. Inwestorem Nowego Nikiszowca jest spółka MDR Katowice, którą założyły Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółka PFR Nieruchomości.

- Dwie rzeczy pomiędzy którymi staraliśmy się znaleźć balans, czyli pewne efekty estetyczne, które chcieliśmy osiągnąć, ale jednocześnie bardzo duża funkcjonalność, żeby nie poświęcać się w całości estetyce. Chcieliśmy, by to osiedle było dostępne, by było łatwo się po nim poruszać, by te mieszkania były wygodne do mieszkania, by były jasne, by były przestronne i jednocześnie funkcjonalne, by po prostu dobrze się tam mieszkało – zwraca uwagę Weronika Misiak, 22ARCHITEKCI.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto