Spis treści
Śląska „Linia Maginota"
Obszar Warowny „Śląsk” to dziś prawdziwa perła wśród ufortyfikowanych budynków z okresu międzywojennego.
Pierwsze projekty schronów bojowych zaczęto realizować zaraz po tym jak szef Sztabu Głównego zatwierdził je w lecie 1933 roku. Pierwszy odcinek Obszaru Warownego „Śląsk” powstał przy drodze krajowej nr 94, w Piekarach Śląskich. Był to punkt oporu „Dąbrówka Wielka”. Od roku 1936 budowano nowe punkty, które później uzupełniano między innymi o schrony polowe. W roku 1939 rozpoczęto rozbudowę skrzydeł pozycji, jednak budowa została przerwana wybuchem II Wojny Światowej. Z tego powodu Obszar Warowny „Śląsk” nie został w pełni ukończony.
Lista schronów do zwiedzania w Rudzie Śląskiej i okolicach. Mapa bunkrów
Budowle obecnie znajdują się pod opieką Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków i Fortyfikacji „Pro Fortalicium” z siedzibą w Bytomiu. Stowarzyszenie razem z innymi miłośnikami historii już w poprzednich latach nagłaśniało okoliczności wyburzenia schronów w Rudzie Śląskiej. W 2010 roku inwestor otrzymał pozwolenie na rozbiórkę schronów nr 81 i 82. I choć inwestycja przebiegła całkowicie legalnie, wielu mieszkańców Rudy Śląskiej do dziś nie może pogodzić się ze zniszczeniem Punktu Oporu Radoszowy — ostatniego i najdalej wysuniętego na południe punktu oporu.
„Pro Fortalicium” udało się udostępnić wiele obiektów do zwiedzania, tworząc w nich muzea. Są to:
- schron bojowy nr 52 w Dobieszowicach
- schron bojowy przy ul. Katowickiej 168 w Chorzowie
- schron bojowy „Sowiniec” w Gostyni
- schron bojowy nr 39 w Świętochłowicach wchodzący w skład drugiej linii obrony
- schrony bojowe w Bobrownikach – Namiarkach
- schron bojowy w Piekarach Śląskich przy ul. Jana Długosza 84, wbudowany w budynek mieszkalny
- schron bojowy w Piekarach Śląskich – Dąbrówce Wielkiej
- schrony bojowe grupy bojowej „Wymysłów” niedaleko Świerklańca
- schron dowodzenia Obszaru Warownego „Śląsk” w Chorzowie
Mapa bunkrów w okolicach Rudy Śląskiej
Schrony czynne są tylko przez kilka miesięcy w roku i po wcześniejszym uzgodnieniu tego przez telefon. Żeby mieć pewność, że uda wam się je zwiedzić skontaktujcie się ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Zabytków i Fortyfikacji.
Obszar Warowny Śląsk. Militarna gratka dla fanów warowni i s...
Te bunkry na Śląsku trzeba zobaczyć
W Rudzie Śląskiej kilka razy do roku udostępniony zostaje dla zwiedzających Schron Bojowy nr 75 w Kochłowicach przy ulicy Pomorskiej. Ten bunkier z 1937 roku należał do „Grupy Bojowej Kłodnica". W 2008 roku miejscowa grupa hobbystycznie związana z okresem II Wojny Światowej gruntownie odnowiła schron. W jego wnętrzu zostały zgromadzone pamiątki nawiązujące do IIWŚ na terenie Górnego Śląska, repliki broni, między innymi replika karabinu maszynowego wz. 30. Wokół schronu zostały zrekonstruowane zasieki, a system głośników odtwarza odgłosy z pola bitwy. Schron znajdziemy na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nadzieja” w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Kochłowice, przy ulicy Pomorskiej.

W halembskim lesie stoi też schron bojowy owiany złą sławą, który jednak przyciąga swoją historią wielu turystów. To w nim w 1999 roku dokonano brutalnego morderstwa na dwóch osobach w satanistycznym rytuale. To tzw. Bunkier nr 44. To w nim nocą z 2/3 marca 1999 roku 4 młode osoby z Halemby spotkały się tam by oddać cześć Szatanowi. Zginąć i trafić do piekła mieli wszyscy, jednak dwie osoby wyszły z niego żywe. Ta zbrodnia wstrząsnęła Śląskiem, a bunkier wciąż nosi ślady zbrodni i wandalizmu, których dopuszczono się w bunkrze.

Muzeum Militarnych Dziejów Śląska na zakończenie wycieczki
Na koniec warto zahaczyć o Pszczynę. Przy ulicy Katowickiej 1 znajduje się Muzeum Militarnych Dziejów Śląska. Znajdziecie tam pamiątki związane z powstaniami śląskimi, okresem II Wojny Światowej oraz walki z polskim podziemiem niepodległościowym.
Wstęp do muzeum jest darmowy, a czas potrzebny na jego zwiedzanie to 30-40 minut. Po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu istnieje możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem, prelekcję można przygotować na wybrany temat, podobnie jak program wycieczki szkolnej.
Muzeum można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 11:00 – 15:00 i w weekendy w godzinach od 12:00-16:00.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Papież: Mam nadzieję, że będę miał odwagę powiedzieć wszystko, co chcę powiedzieć
- Torturowana i zgwałcona 29-latka od sierpnia przebywa w śpiączce. Ojciec oskarża sąd
- Węgry zacieśniają relacje z Rosją. Padły kolejne obietnice
- Rosyjski samolot ambulansowy przyleciał do Niemiec. Na pokładzie znajduje się Putin?