Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obszar Warowny Śląsk. Militarna gratka dla fanów warowni i schronów w Rudzie Śląskiej i okolicach

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Bunkry zostały wyposażone w pamiątki oraz repliki z czasów II Wojny Światowej. Znajdziemy tam prywatne rzeczy, broń, mundury i wiele inny!
Bunkry zostały wyposażone w pamiątki oraz repliki z czasów II Wojny Światowej. Znajdziemy tam prywatne rzeczy, broń, mundury i wiele inny!
Bunkry śląskie oraz schrony bojowe to idealna propozycja do zwiedzania nie tylko dla pasjonatów. Od Tarnowskich Gór aż po Łaziska Górne ciągnie się pasmo umocnień warownych, które miały za zadanie bronić rejonu przemysłowego II RP przed agresją III Rzeszy. To odcinek około 60 kilometrów pasma zwanego Obszarem Warownym „Śląsk”.

Spis treści

Śląska „Linia Maginota"

Obszar Warowny „Śląsk” to dziś prawdziwa perła wśród ufortyfikowanych budynków z okresu międzywojennego. 
Pierwsze projekty schronów bojowych zaczęto realizować zaraz po tym jak szef Sztabu Głównego zatwierdził je w lecie 1933 roku. Pierwszy odcinek Obszaru Warownego „Śląsk” powstał przy drodze krajowej nr 94, w Piekarach Śląskich. Był to punkt oporu „Dąbrówka Wielka”. Od roku 1936 budowano nowe punkty, które później uzupełniano między innymi o schrony polowe. W roku 1939 rozpoczęto rozbudowę skrzydeł pozycji, jednak budowa została przerwana wybuchem II Wojny Światowej. Z tego powodu Obszar Warowny „Śląsk” nie został w pełni ukończony. 

Lista schronów do zwiedzania w Rudzie Śląskiej i okolicach. Mapa bunkrów

Budowle obecnie znajdują się pod opieką Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków i Fortyfikacji „Pro Fortalicium” z siedzibą w Bytomiu. Stowarzyszenie razem z innymi miłośnikami historii już w poprzednich latach nagłaśniało okoliczności wyburzenia schronów w Rudzie Śląskiej. W 2010 roku inwestor otrzymał pozwolenie na rozbiórkę schronów nr 81 i 82. I choć inwestycja przebiegła całkowicie legalnie, wielu mieszkańców Rudy Śląskiej do dziś nie może pogodzić się ze zniszczeniem Punktu Oporu Radoszowy — ostatniego i najdalej wysuniętego na południe punktu oporu.
„Pro Fortalicium” udało się udostępnić wiele obiektów do zwiedzania, tworząc w nich muzea. Są to:

  • schron bojowy nr 52 w Dobieszowicach
  • schron bojowy przy ul. Katowickiej 168 w Chorzowie 
  • schron bojowy „Sowiniec” w Gostyni  
  • schron bojowy nr 39 w Świętochłowicach wchodzący w skład drugiej linii obrony 
  • schrony bojowe w Bobrownikach – Namiarkach 
  • schron bojowy w Piekarach Śląskich przy ul. Jana Długosza 84, wbudowany w budynek mieszkalny 
  • schron bojowy w Piekarach Śląskich – Dąbrówce Wielkiej 
  • schrony bojowe grupy bojowej „Wymysłów” niedaleko Świerklańca 
  • schron dowodzenia Obszaru Warownego „Śląsk” w Chorzowie 

Mapa bunkrów w okolicach Rudy Śląskiej

Schrony czynne są tylko przez kilka miesięcy w roku i po wcześniejszym uzgodnieniu tego przez telefon. Żeby mieć pewność, że uda wam się je zwiedzić skontaktujcie się ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Zabytków i Fortyfikacji.

Bunkry zostały wyposażone w pamiątki oraz repliki z czasów II Wojny Światowej. Znajdziemy tam prywatne rzeczy, broń, mundury i wiele inny!

Obszar Warowny Śląsk. Militarna gratka dla fanów warowni i s...

Te bunkry na Śląsku trzeba zobaczyć

W Rudzie Śląskiej kilka razy do roku udostępniony zostaje dla zwiedzających Schron Bojowy nr 75 w Kochłowicach przy ulicy Pomorskiej. Ten bunkier z 1937 roku należał do „Grupy Bojowej Kłodnica". W 2008 roku miejscowa grupa hobbystycznie związana z okresem II Wojny Światowej gruntownie odnowiła schron. W jego wnętrzu zostały zgromadzone pamiątki nawiązujące do IIWŚ na terenie Górnego Śląska, repliki broni, między innymi replika karabinu maszynowego wz. 30. Wokół schronu zostały zrekonstruowane zasieki, a system głośników odtwarza odgłosy z pola bitwy. Schron znajdziemy na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nadzieja” w Rudzie Śląskiej w dzielnicy Kochłowice, przy ulicy Pomorskiej.

Ciężki schron bojowy w Kochłowicach
Ciężki schron bojowy w Kochłowicach znajdziemy przy ulicy Pomorskiej, obok niego jest parking więc spokojnie, możemy zostawić tam na jakiś czas samochód.arc. Dziennik Zachodni

W halembskim lesie stoi też schron bojowy owiany złą sławą, który jednak przyciąga swoją historią wielu turystów. To w nim w 1999 roku dokonano brutalnego morderstwa na dwóch osobach w satanistycznym rytuale.  To tzw. Bunkier nr 44. To w nim nocą z 2/3 marca 1999 roku 4 młode osoby z Halemby spotkały się tam by oddać cześć Szatanowi. Zginąć i trafić do piekła mieli wszyscy, jednak dwie osoby wyszły z niego żywe. Ta zbrodnia wstrząsnęła Śląskiem, a bunkier wciąż nosi ślady zbrodni i wandalizmu, których dopuszczono się w bunkrze.

Ten bunkier  podobno jest nawiedzony
Bunkier 44 to miejsce, ukryte w lesie halembskim. Mieszkańcy niechętnie o nim opowiadają. W 1999 roku zamordowano w nim dwie osoby.

Muzeum Militarnych Dziejów Śląska na zakończenie wycieczki

Na koniec warto zahaczyć o Pszczynę. Przy ulicy Katowickiej 1 znajduje się Muzeum Militarnych Dziejów Śląska. Znajdziecie tam pamiątki związane z powstaniami śląskimi, okresem II Wojny Światowej oraz walki z polskim podziemiem niepodległościowym.
Wstęp do muzeum jest dar­mowy, a czas potrzebny na jego zwiedzanie to 30-40 minut. Po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu istnieje możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem, prelekcję można przygotować na wybrany temat, podobnie jak program wycieczki szkolnej.
Muzeum można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 11:00 – 15:00 i w weekendy w godzinach od 12:00-16:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto