Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Interwencji Kryzysowej - do kogo mogą zwrócić się mieszkańcy Rudy Śląskiej, kiedy potrzebują pomocy?

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Wiele osób w naszym kraju wciąż żyje w przekonaniu, że choruje jedynie ciało, mimo tak rozwiniętej wiedzy naukowej na temat chorób i zaburzeń psychicznych. Na szczęście coraz więcej osób dostrzega u siebie nieprawidłowości i stara się zapobiegać ich pogłębianiu się lub szuka pomocy u specjalistów. Gdzie możemy szukać pomocy?

Kiedy należy zgłosić się do specjalisty?
Nie ma na to jednej prawidłowej odpowiedzi. Każdy z nas ma inną wrażliwość, inaczej reaguje na bodźce. Jedni są bardziej odporni na stres, inni mniej. Każdy w inny sposób radzi sobie z problemami. Specjaliści zwracają jednak uwagę na pojawiające się często stwierdzenia pacjentów: „Już nie mogę tak dalej”, „nie wiem, co robić”, „nie radzę sobie”. To poczucie, że sytuacja zaczyna nas przerastać. Konsultacje psychologiczne mogą okazać się pomocne w sytuacjach, gdy w naszym życiu doszło do negatywnej sytuacji: zdrady, rozstania, utraty bliskiej osoby. Konsultacja psychologiczna może okazać się niezbędna kiedy mamy za sobą traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, które wpływają na to, jak czujemy i zachowujemy się obecnie jako dorośli ludzie - czasem możemy nie zdawać sobie sprawy z przeżycia takiej traumy, jednak jeżeli ludzie wokół nas zauważają nieprawidłowości w naszym zachowaniu, to warto zastanowić się czy nie wynikają one z sytuacji, które miały miejsce w dzieciństwie, jednorazowych lub długotrwałych.

Wiele osób boi się konsultacji z psychologiem, bo "będzie mnie miał za wariata". To krzywdzące i stereotypowe myślenie na temat osób zmagających się z zaburzeniami. W naszym społeczeństwie wciąż żyje mit, że wizyta u psychologa oznacza chorobę psychiczną. Wciąż boimy się takiej rozmowy, bo szkoła nie uczy nas jak działa nasza psychika, jakie są jej mechanizmy i jak łatwo je uszkodzić. A odkładanie na później rozmowy ze specjalistą spowoduje, że nasz problem będzie eskalować, nie zniknie sam z siebie. Pamiętajmy też, że psycholog to specjalista, który ma nam pomóc. Nie tak łatwo go zaskoczyć.

Nie stać mnie na psychologa, a czuję, że potrzebna mi pomoc. Co mogę zrobić?
Zawsze pozostaje nam NFZ, jednak każdy chyba wie, że często wiąże się to z długim oczekiwaniem na konsultację, a czasem brakiem specjalisty w miejscu naszego zamieszkania. W wielu miastach w całej Polsce, w tym na Śląsku funkcjonują Ośrodki Interwencji Kryzysowej - miejsca, w których specjaliści udzielą pomocy z zakresu pomoc psychologicznej, pomoc socjalnej (praca socjalna), pomocy prawnej, grupy wsparcia. To doraźny środek, który może pomóc w problemach takich jak konflikty rodzinne, samobójstwa, przemoc domowa, agresja, przemoc seksualna, wykorzystywanie seksualne dzieci, utraty okołoporodowe, bezrobocie, wypadki i katastrofy.

Nawet jeżeli nie jesteśmy pewni czy zostanie nam udzielona pomoc, warto zadzwonić i dopytać się. Mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą zgłaszać się do ośrodka przy ulicy Ballestremów 16, obok Powiatowego Urzędu Pracy lub zadzwonić pod jeden z podanych numerów:
32 344 0326
503 060 016

Pamiętajmy, że konsultacja psychologiczna to przejaw dojrzałości, oznacza zadbanie o komfort swój i naszych najbliższych. Okres pandemii pokazał, jak wiele zaburzeń nasiliło się przez okres izolacji.

W badaniu Babickiego i Migas (Babicki, Mastalerz-Migas, 2020) 77% badanych wyrażało obawę przed zachorowaniem na COVID-19, 23% miało wysoki poziom lęku, natomiast 45% cierpiało z powodu lęku uogólnionego. Inne badanie psychologów z Uniwersytetu Łódzkiego wskazywało, że 53% miało poziom stresu powyżej 7 stena, a więc wysoki. Przeprowadzone w maju 2020 r. badanie zespołu dr hab. Małgorzaty Gambin (Gambin i in., 2020) wskazywało, że 36,6% badanych w wieku 18–34 lata znalazło się w pandemii w grupie ryzyka klinicznego nasilenia objawów depresyjnych. I w tym wypadku było to ponad dwukrotnie więcej niż przed pandemią. Podobne wyniki uzyskał zespół z DSW pod moim kierunkiem – nasilone objawy depresyjne miało w trakcie pierwszego lockdownu 40% badanych, po roku zaś 36%. Zgodnie z danymi ZUS w 2020 r. o 1/4 wzrosła liczba zwolnień wydawanych przez lekarzy psychiatrów, osiągając 1,5 mln. - podaje portal psychologiawpraktyce.pl

Więcej informacji możemy znaleźć pod poniższym adresem:
http://www.interwencjakryzysowa.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto