Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni dzień kopalni „Wirek”

Dorota Nowak
Dorota Nowak
Życie kopalni „Wirek” dobiegło końca. Z przynoszącej od lat straty kopalni, dziś na powierzchnię wyjedzie ostatnia tona węgla. Jej pracownicy nie muszą obawiać się o miejsca pracy.

Dzisiaj z kopalni „Wirek” w Rudzie Śląskiej na powierzchnię wyjedzie ostatnia, symboliczna tona węgla. Powodem likwidacji kopalni jest resztkowy charakter złoża, jest ono także narażone na występowanie zagrożeń naturalnych, w tym tąpnięć. Węgiel był wydobywany w „Wirku” od prawie 200 lat.

Kopalnia będzie wyłączana etapami, tak by nie wyrządzić wielkich szkód na powierzchni. Jest to konieczne ze względu na eksploatacje, która przebiega pod drogami, autostradą i domami mieszkalnymi. „Wyłączanie” „Wirka” potrwa do listopada 2011 roku.

Jest on częścią kopalni "Halemba-Wirek", powstałej przed dwoma laty z połączenia tych dwóch zakładów.

„Wirek” zatrudnia ponad 850 osób spośród  5 tys. pracowników całej kopalni        Halemba-Wirek. Mogą być oni spokojni o swoje miejsca pracy. Część z nich będzie pracować przy likwidacji, reszta znajdzie prace w Halembie lub innych kopalniach na terenie Rudy Śląskiej.

Zamknięcia kopalni "Wirek" nie można było uniknąć. Zakład od lat przynosił straty Kompanii Węglowej i tylko jego reorganizacja i eksploatacja nowych złóż może uczynić KWK Halemba-Wirek opłacalnym interesem.


MM Silesia poleca:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto