Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Partnerzy projektu Urbact odwiedzili Kaufhaus

Agnieszka Widera
Goście z Niemiec, Grecji i Holandii zobaczyli jak przebiega rewitalizacja rudzkiego osiedla
Goście z Niemiec, Grecji i Holandii zobaczyli jak przebiega rewitalizacja rudzkiego osiedla fot. arc. UM
Pierwsze wrażenie nie było najlepsze. Goście nie spodziewali się placu budowy na Kaufhausie, ale dzięki temu przekonali się, że już zaczęliśmy działać - przyznaje Tomasz Rzeżucha z Wydziału Rozwoju Miasta UM, który pełnił rolę gospodarza dwudniowego spotkania w ramach europejskiego Projektu RegGov - Urbact II.

Projekt RegGov, w którym Ruda Śląska uczestniczy od 2008 roku, dotyczy zarządzania regionalnego w zakresie zintegrowanego rozwoju miejskich obszarów zdegradowanych.

W poniedziałek i wtorek przedstawiciele miast - partnerów programu z niemieckiego Duisburga, greckiego Halandri oraz holenderskiego Nijmegen mieli okazję przyjrzeć się rewitalizacji robotniczego osiedla w Nowym Bytomiu. Zobaczyli jak wyglądają stojące tam domy, klatki schodowe czy świetlica środowiskowa.

- To miejsce ma wielki potencjał, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Działania związane z poprawą infrastruktury, jak i te nastawione na aktywizację lokalnej społeczności muszą iść równolegle - podkreślała Brigitte Grandt z Agencji Rozwoju Miasta Duisburg. - Aby rewitalizacja się udała, trzeba mieć realną wizję, wierzyć w nią i przekonać do niej mieszkańców. Ale nie można obiecywać im rzeczy, których nie da się zrobić, bo stracimy ich zaufanie. Trzeba raczej małymi krokami, małymi sukcesami pokazać kierunek, w jakim zmierzamy - dodała.

W Duisburgu podobną "reaktywację" przechodziło siedem miejsc. Najbardziej podobna do Kaufhausu była dzielnica Marxloh.

- Przemiany trwały tam 15 lat. Dawniej, gdy ktoś stamtąd wyjeżdżał na studia, wstydził się przyznawać, że pochodzi z Marxlohu. Teraz młodzi ludzie są dumni z tego miejsca i bardzo chętnie w nim mieszkają - zapewniała Grandt.

Goście chwalili Rudę Śląską za pracę z dziećmi w świetlicy przy ul. Gwardii Ludowej oraz za działania podejmowane przez MOPS w ramach programu aktywizacji lokalnej.

Przypomnijmy, że bezrobotni mieszkańcy miasta w ramach prac społecznie użytecznych sami malowali niektóre klatki schodowe i wybudowali nawet plac zabaw. Obecnie na Kaufhau-sie trwa przebudowa kanalizacji, robione są chodniki, instalowane nowe oświetlenie. Powstanie tam również boisko i skatepark.

- Chcielibyśmy wciągnąć do tych działań prywatne firmy i organizacje pozarządowe - mówi Rzeżucha.

Projekt RegGov - Urbact II zakończy się wiosną przyszłego roku. Do tego czasu powstać ma Lokalny Plan Działania (Local Action Plan) określający wizję, kierunki i działania zmierzające do rozwoju osiedla. Plan ma ułatwić w przyszłości sięganie po unijne pieniądze na dalsze przemiany.

- Kaufhaus ma szanse stać się wizytówką miasta. Tym bardziej, że miasto w przyszłości planuje postawienie tu TBS-ów - twierdzą urzędnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto