18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patent na kołocz? To żart! Ten wypiek smakuje inaczej w każdym zakątku kraju. Sprawdziliśmy to!

Joanna Oreł
Kołocz firmy Jakubiec rozdaliśmy na rudzkim rynku oraz w naszej redakcji
Kołocz firmy Jakubiec rozdaliśmy na rudzkim rynku oraz w naszej redakcji MIkołaj Suchan
Sprawdziliśmy, czy śląski kołocz smakuje rudzianom. Okazuje się, że makowiec i sernik są najpopularniejsze. Firma Jakubiec częstowała wypiekiem

Z makiem, posypką, a może serem? Który kołocz jest najlepszy? Na pewno nasz śląski - niepowtarzalny. Sprawdziliśmy to, podczas pieczenia smakołyków w rudzkiej Piekarnio Cukierni Jakubiec. Wypieki rozdaliśmy później na rynku.

- Jest wspaniały! Jedyny, nasz, śląski - zachwycali się rudzianie, nieco zaskoczeni naszą niecodzienną akcją częstowania kołocza na ulicach miasta.

Przypomnijmy - kilka tygodni temu na Śląsku Opolskim utworzono Konsorcjum Producentów Kołocza Śląskiego. Jego właściciele doprowadzili do uznania swojego kołocza przez Unię Europejską jako produktu chronionego. Zastrzegli recepturę i nazwę. Czyli, że teraz już, tradycyjny, śląski kołocz, jest jak zwykłe ciasto?

Rudzianie uważają, że to jakiś żart. - Kołocz zawsze smakuje inaczej. Nie ma unikatowego przepisu, czy receptury - twierdzi pracownik Piekarnio Cukierni Jakubiec w Rudzie Śląskiej, której kołocz rozdawaliśmy na rynku.

Jedno jest pewne - najpopularniejsze są trzy gatunki kołocza - sernik, makowiec i drożdżowe z posypką.

- Klienci zawsze kupują tradycyjny wypiek. Nie mają specjalnych życzeń, co do przepisu - dowiadujemy się w Jakubcu.

Jednak chyba każdy z nas lubi inny rodzaj kołocza. - Ja uwielbiam makowiec, ale dla córki wezmę sernik. Małej najbardziej on smakuje - przyznaje pani Małgorzata, którą poczęstowaliśmy kołoczem na rudzkim rynku.

I chociaż sezon na ten tradycyjny wypiek jest przez cały rok, to...- Największe oblężenie mamy podczas ślubów i komunii. Bo przecież śląski kołocz jest obowiązkowy na tego typu imprezach - przyznaje Artur Herwy, logistyk Piekarnio Cukierni Jakubiec.Cena kołocza to ok. 20 - 24 zł. Jednak ten wypiek, zakorzeniony w naszej tradycji, chyba nigdy nie utraci swojej popularności na rynku. I dobrze.

- Pamiętamy receptury naszych babci i ciągle je polepszamy. Pieczenie kołocza, to tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. I owszem, obecnie kołocz sprzedaje się nieco słabiej, ale Ślązacy, w tym rudzianie są do tego tradycyjnego wypieku po prostu przywiązani - zaznaczają rudzcy cukiernicy.

- Inny kołocz pieczą w Lublińcu, inny wyjdzie w Radzionkawie…po prostu śląski kołocz zawsze będzie inny. Jednak miejmy nadzieję, że na zawsze zostanie on niepowtarzalny - podkreśla pracownik rudzkiej Piekarnio Cukierni Jakubiec.

Czy śląski kołocz rzeczywiście jest niepowtarzalny? Komentujcie! Czekamy na Wasze uwagi!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto