Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Rudzie Śląskiej

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
arc. nasze miasto
W poniedziałek, 20 czerwca obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z tej okazji przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających Powstańców Śląskich.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921. Prezydent Duda podpisał ustawę na początku czerwca w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach. Uchwalenie ustawy jest efektem apelu władz regionalnych Śląska i Opolszczyzny, z którym zwrócili się do Prezydenta RP.

– Ustawa upamiętnia uczestników powstań śląskich, wydarzenie, które miało miejsce 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie zostały przywitane na Śląsku entuzjastycznie przez mieszkańców Śląska, tym samym symbolicznie Polska wróciła na Śląsk –

mówi Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

- Po raz pierwszy w historii obchodzimy dziś Narodowy Dzień Powstań Śląskich. By oddać hołd Powstańcom, którzy walczyli i ginęli na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej, razem z Michałem Pierończykiem, wiceprezydent Rudy Śląskiej złożyliśmy kwiaty w miejscach pamięci – w Kochłowicach, Wirku i Orzegowie. Ustanowione w tym roku święto ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i uczcić pamięć bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej -

napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Powstania Śląskie

Powstania Śląskie to trzy konflikty na Górnym Śląsku pomiędzy ludnością polską oraz niemiecką w latach 1919–1921.
I powstanie wybuchło w sierpniu 1919 r. lecz zostało stłumione przez Niemcy.
II powstanie, w sierpniu 1920 r., rozwiązało niemiecką policję, ludności udało się uzyskać zapewnienie o ukaraniu przywódców antypolskich ekscesów.
III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska. Na czele zrywu, w którym wzięło udział ok. 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto