Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilica na starych fotografiach. Tak wyglądała na początku XX wieku

RED
Tak Pilica (powiat zawierciański) wyglądała w na początku XX wieku.
Tak Pilica (powiat zawierciański) wyglądała w na początku XX wieku. Fotopolska.eu
Pilica to obecnie jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości w powiecie zawierciańskim. Znajdziemy tutaj m.in. ruiny pilickiego pałacu, piękny zalew oraz niedawno wyremontowany rynek z ratuszem w centralnym punkcie miejscowości. Trudno jednak uwierzyć, że sto lat temu Pilica wyglądała zupełnie inaczej. Zobaczcie, jak miasto wyglądało na początku XX wieku. Zdjęcia pochodzą z zasobów serwisu Fotopolska.eu.

Pilica to nieduże miasto znajdujące się w powiecie zawierciańskim, które według danych GUS w 2016 roku było zamieszkiwane przez 1938 osób. Przez wieki należało do małopolski. W latach 1918-1945 wchodziła w skład powiatu olkuskiego w województwie kieleckim. Po wojnie wcielona została do województwa krakowskiego, a w 1975 roku wcielono ją do województwa katowickiego.

Prawdopodobnie w 1393 roku Pilica po raz pierwszy otrzymała prawa miejskie. Straciła je w 1870 roku na podstawie ukazu carskiego wydanego rok wcześniej. Pilica prawa miejskie odzyskała dopiero w 1994 roku.

Pilica. Jakie zabytki znajdziemy w miejscowości?

Najważniejszym zabytkiem miejscowości Pilica jest zamek wybudowany w okolicach XVII wieku. Budowę rozpoczął Wojciech Padniewski, a prace kontynuował jego syn Stanisław. Po wygaśnięciu rodu Padniewskich kolejnym właścicielem był Jerzy Zbaraski, który dokończył budowę. Zamek został rozbudowany przez Stanisława Warszyckiego, który w 1651 roku wzniósł potężne fortyfikacje wokół zamku. W 1989 roku pałac kupiła amerykańska miliarderka o polskich korzeniach Barbara Piasecka-Johnson. Rozpoczął się remont, który wstrzymano ze względu na to, że walkę o prawa do zabytku rozpoczęli potomkowie Kazimierza Arkuszewskiego.

Ponadto, w Pilicy znajdują się zabytkowy kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej, kościół szpitalny św. Jerzego. Jest także drewniany kościół na wzgórzu św. Piotra i Pawła, z którego co roku wychodzi pilicka Droga Krzyżowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto