Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt MM: Najładniejszy herb Silesii! [Zakończony]

Redakcja
Zapraszamy do udziału w drugiej edycji naszego plebiscytu "Skarby Silesii". Tym razem wybieramy najpiękniejszy herb miast Śląska i Zagłębia. Głosujcie!

W pierwszej edycji wybieraliśmy najpiękniejszy kościół Silesii. Wygrała parafia w Katowicach - Panewnikach, pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP. Świątynia pokonała w finale 12 konkurentek, a zacięta rywalizacja trwała praktycznie do samego końca. Kłopoty bogactwa wymusiły na nas prawybory finałowego zestawienia (wybieraliśmy spośród 35 kandydatek), ale tym razem idziemy na całość! Poniżej przedstawiamy 20 herbów śląskich i zagłębiowskich miast, które objęte są zasięgiem MM-ki. Który jest najładnieszy? Wybierajcie!

Zasady są bardzo proste. Powyżej  mamy do dyspozycji sondę jednokrotnego wyboru,  a poniżej - kandydatury wraz z opisami herbów i powiększalnymi miniaturkami zdjęć. Wybierzcie Wasz typ i głosujcie!


Głosujemy do 31 stycznia 2009 roku włącznie. Wkrótce potem ogłosimy kolejny plebiscyt i ponownie odkryjemy nasze skarby. Głosujcie!**Komentujcie! Reklamujcie! Polecajcie znajomym!**



BĘDZIN

Czerwone pole tarczy herbowej przedstawia mur obronny z dwiema blankowanymi wieżami i bramę wjazdową ze złotymi wrotami. Po bokach wież są widoczne białe róże, zaś nad nimi złota królewska korona. Herb nawiązuje do obronnego znaczenia grodu i faktu, iż zamek, jak i miasto należały do króla. Pierwsze wzmianki o herbie pochodzą z XVII wieku.

BYTOM

Dwa pola, przedzielone pionowo w połowie, z półorłem górnośląskim w prawej części i średniowiecznym górnikiem przedstawionym podczas pracy w lewej. Tak przedstawia się herb Bytomia. Miasto, znane z tradycji wydobycia srebra, ołowia i węgla już w średniowieczu uwieczniło w ten sposób swoje górnicze tradycje.

CHORZÓW

Obecny herb Chorzowowi nadano w marcu 1938 roku. Jest efektem konkursu, w którym zwyciężyli studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na tarczy widnieją znaki herbowe Piastów Śląskich (złoty półorzeł) i bożogrobców (połowa krzyża o podwójnych ramionach). Tło ma kolor odpowiednio: niebieski oraz czarny.

CZELADŹ

W herbie widnieje biała wieża z trzema oknami i biały blankowany mur z czarnym żyłowaniem na błętkitnym tle. Błękit poniżej muru symbolizuje rzekę Brynicę. Obecny kształt herbu zatwierdzony został w listopadzie 2007 roku. Wcześniej zmieniany był wielokrotnie, pomijając stały element, jakim jest biała wieża otoczona murem, co nawiązuje do dawnej strażnicy granicznej.

DĄBROWA GÓRNICZA

Trójpolowy herb przedstawia orła polskiego, trzy zielone żołędzie na srebrnym i białym tle oraz czarny młot na żółtym tle. Orzeł symbolizuje przynaleźność do Polski. Żołędzie są nawiązaniem do nazwy miasta. Herb pozostaje niezmienny od czasów założenia miasta, czyli roku 1916.

GLIWICE

Miasto ma w herbie złotego półorła (lewa strona) na błękitnym polu, który jest herbem Piastów Śląskich z linii Władysława Opolskiego, który dokonał lokacji miasta. Prawa strona, podzielonego w słup na dwa pola herbu, przedstawia z kolei srebrną basztę z niebieskim dachem i oknem, na czerwonym tle. Jest to nawiązanei do potęgi miasta, otoczonego murami i spełniającego funkcje warowną.

JAWORZNO

Herb miasta bezpośrednio nawiązuje do jego nazwy. Mamy więc drzewo z rozłozystą koroną, a tuż obok niego, po obu stronach, dwóch drwali z siekierami opartymi o jego pień. Te motywy wpisane są w białe tło, drzewo i podłoże jest koloru zielonego, natomiast płaszcze drwali - srebrnopopielate.

KATOWICE

Historia herbu stolicy województwa śląskiego jest długa i kręta. Jego obecny wygląd został nadany w roku 1937, z drobną korektą naniesioną w roku 2004, gdy zmienił się kolor deski z zielonego na brązowy. Oprócz tego w herbie widzimy czarny młot parowy na żółtym tle oraz błętkitne pole, symbolizujące wodę.

KNURÓW

Pole herbowe Knurowa jest trójdzielne. Na górze znajduje się pas poziomy, który przedstawia złotego orła w koronie, na czerwonym tle. Poniżej, w polu lewym widzimy czarne zabudowania kopalni z białymi oknami i czerwonymi dachami, natomiast w polu prawym skrzyżowane narzędzia rolnicze: złote grabie i kosę. Po bokach umieszczono dwie złote gwiazdy sześćioramienne, a na dole złoty krzyż. Obecny herb zatwierzono w październiku 1990 roku.

MIKOŁÓW

Aktualny herb zatwierdzono w wrześniu 1996 roku. Widnieje na nim srebrny hełm turniejowy, zwieńczony wielobarwnym pióropuszem. Tło herbu jest koloru białego. Podobnego herbu miasto uzywało już w przeszłości, w latach 20. i 30. XX wieku, zmieniały się jednak jego barwy. Tło herbu jest koloru błękitnego.

MYSŁOWICE

Symbol Mysłowic porzedstawia, według dwóch różnych interpretacji, głowę św. Jana Chrzciciela - patrona miasta, lub głowę Mysła/Mysława - hipotetycznego założyciela miasta. Głowa umieszczona jest na błękitnej tarczy herbowej. Pierwotnie jej włosy były barwy siwej, obecnie są czarne.

PIEKARY ŚLĄSKIE

Słynne piekarskie sanktuarium maryjne pojawiło się w herbie podczas jego zmiany w 2005 roku. Oprócz tego, na błękitnym polu herbu widnieją dwaj czarno ubrani mężczyźni w złotych (żółtych) butach, przepasani złotymi (żółtymi) szarfami. Przed zmianą, oprócz braku bazyliki, mężczyźni trzymali się za ręce.

RADZIONKÓW

Miasto jest jednym z czterech w Polsce (obok Mławy, Serocka i Trzemeszna), które uwieczniły w swoich herbach postać św. Wojciecha. Obecny kształt herbu zatwierdzono w wrześniu 1999 roku. Widzimy w nim św. Wojciecha w srebrno-czerwonej szacie, trzymającego wiosło oraz krzyż lotaryński. Pole herbu jest błękitne.

RUDA ŚLĄSKA

Obecny symbol graficzny miasta zatwierdzono w roku 1998, a sam pomysł wywodzi się z herbu Nowego Bytomia - jednej z dzielnic Rudy. Dwupolowy herb przedstawia orła śląskiego na błękitnym tle oras św. Barbarę na tle białym. Św. Barbara jest patronką górników oraz miasta.

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE

Herb Siemianowic odnosi się do początków istnienia miasta, czasów średniowiecza, kiedy to, wtedy jeszcze osada, słynęła z ryb i kwiatów, które to dostarczane były na dwór księcia bytomskiego. Obecna wersja datowana jest na rok 1932 i przedstawia wieśniaka w białej sukmanie, trzymającego w prawej ręce czerwony kapelusz. Widzimy również zielony brzeg i srebrną wode, w której pływa złoty karp oraz trzy czerwone róże.

SOSNOWIEC

Tarcza herbowa Sosnowca zatwierdzona została w roku 1904. Jej dwudzielny w prawo skos przedstawia: w górnym białym polu spływ dwóch rzek biegnących w kierunku czerwonej linii granicznej. W polu dolnym zaś przekrój geologiczny przez uskok tektoniczny i trzy pokłady węgla kamiennego. Na tarczy: ceglana korona, nad którą widnieje gotowa do uderzenia ręka robotnika trzymającego czarny młot.

ŚWIĘTOCHŁOWICE

Podzielona w słup tarcza przedstawia złotego półorła górnośląskiego w lewym błękitnym polu oraz młot górniczy (prawa górna część) i złote koło zębata (lewa część) na czerwonym tle. Symbole nawiązują do przeszłości i władania ziemiami przez Piastów Górnośląskich oraz przemysłowego charakteru miejsca, które zapewniło mu rozwój.

TARNOWSKIE GÓRY

Miasto zmieniało swój herb kilkakrotnie. Obecny jest powrotem do symbolu nadanego przez Jerzego Fryderyka von Ansbach w lipcu 1562 roku. Zmianę zatwierdzono w 2002 roku. Trójdzielna tarcza przedstawia złote skrzydła na czarnym tle, młotki i czarnego półorła na czarnym tle. Orzeł pochodzi z herbu Hohenzollernów.

TYCHY

Najnowszy herb Tychów obowiązuje od roku 2000 i ukazuje złoty róg myśliwski z czarnymi okuciami i złotym rzemieniem na niebieskim tle. Wprowadzono go w roku 1998, po wcześniejszej zmianie koloru rogu z srebrno-złotego na złoty (poprzednie barwy były niezgodne z zasadami heraldyki, a takie połączenie barw - przynależne Stolicy Apostolskiej).

ZABRZE

Miasto używa herbu od roku 1927, wprowadzono go 5 lat po uzyskaniu praw miejskich. Symbol przedstawia trzy czerwone murowane wieże z blankami i niebieskie koło zebate wspierające się na środkowej wieży. tarcza herbu jest żółta. Ceglane wieże odnoszą się do architektonicznej tradycji i charakterystyki miasta, natomiast koło zebate - do przemysłu.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto