Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po szychcie czas na fajrant! - pod takim hasłem przebiegnie tegoroczna Industriada!

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
arc. Nasze Miasto
Święto Szlaku Zabytków Techniki czyli Industriada to wydarzenie, na które co roku czekają mieszkańcy województwa śląskiego. INDUSTRIADA już od 13 lat łączy mieszkańców i uczy doceniać niezwykły charakter naszego regionu. Tegoroczna edycja skupi się na 41 obiektach w 25 miejscowościach oferujących 350 wydarzeń. Co za liczby!

Po szychcie czas na fajrant

Pod takim hasłem, a zarazem motywem przewodnim przebiegnie tegoroczna Industriada, czyli święto poświęcone zabytkom techniki, które przyczyniły się do rozwoju Śląska. Wydarzenie odbędzie się 3 września i zgodnie z tradycją Ruda Śląska skupi się na zabytkowej kolonii robotniczej przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek.

Impreza towarzysząca zostanie z kolei zorganizowana na zabytkowym dworcu w Chebziu, który uzyskał status obiektu zaprzyjaźnionego INDUSTRIADY. Jak zwykle w obu obiektach nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych w postaci warsztatów i animacji oraz ciekawostek dla miłośników historii i kultury. Udział w rudzkich wydarzeniach jest bezpłatny. - informuje Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej.

Kolonia Robotnicza Ficinus - ul. Pawła Kubiny 24

O godzinie 12:00 postacie z ballad i romansów Adama Mickiewicza rozpoczną świętowanie.
O 13:00 uroczysta parada przejdzie przez kolonię robotniczą. Spod kościoła ewangelickiego i Orkiestra Dęta KWK „Pokój” oraz mażoretki z II Liceum Ogólnokształcącego poprowadzą orszak w towarzystwie beboków i innych straszaków. Przemarsz zakończy koncert orkeistry pod dyrekcją Jacka Kampy i występ mażoretek.

Kogo jeszcze zobaczymy?
O godzinie 14:45 dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 19 na Ficinusie zaprezentują swój program artystyczny.
O 15:30 wystąpi zespół akordeonistów im. Edwarda Huloka pod kierunkiem Roberta Kiera. To zespół, który przez ostatnie 75 lat podtrzymywał (i dalej to robi!) tradycje śląskie związane z muzyką. Przez ten okres grupa zgromadziła pokaźny dorobek artystyczny.
O godzinie 16:15 Dorota Książek, laureatka licznych konkursów, m.in. Gryfny Godki w Piekarach Śląskich zaprezentuje swoje śląskie monologi, a Oliwia Stawicka, zdobywczyni III miejsca w regionalnym konkursie gwary śląskiej opowie o warzyniu.
Późnym popołudniem o godzinie 17:45 na scenie wystąpi chór mieszany "Słowiczek"
Czym zakończy się dzień?

Prezentację o paradnym stroju śląskim przedstawi Mateusz Kitel, historyk z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka. Sporą dawkę humoru zapewni publiczności Inga Papkala, która wystąpi z recitalem o godz. 18:15. Z kolei o godz. 19:00 będzie można wysłuchać koncertu młodych artystów Amatorskiego Teatru „Pierro” działającego przy II LO w Rudzie Śląskiej. Tworzy go grupa energicznych młodych osób, które rozwijają swoją pasję pod kierunkiem Anny Morajko-Fornal i Grzegorza Dudziaka. Występy artystyczne na scenie zakończy koncert Zespołu Kamraty, który rozpocznie się o godz. 19:45. - tak prezentuje się opis planu Industriady

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych uczestników imprezy. Warsztaty artystyczne będą odbywać się w godzinach 14:00-18:00 w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Zaplanowane są tzry bloki warszatowe:

  • „Kożdy mo swojego ptoka”
  • „Łogrodek we krzince”
  • „Nasze tasze na ślonski muster”

Uczestników warsztatów czeka dekorowanie lnianych toreb, tworzenie miniaturowych ogrodów i malowanie figurek. Będą mogli też własnoręcznie udekorować drewniane skrzynki.
Każdy z warsztatów ma ograniczoną ilość miejsc i konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu: 32 342 36 06. Maksymalnie można wziąć udział w dwóch warsztatach.

Z kolei na zajęcia pod hasłem „jesienne inspiracje” prowadzone przez Fundację Integracji i Kreatywności Akuku w godz. 14:30 - 16:00 nie obowiązują zapisy. O 16:00 Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska" z Krakowa zaprosi dzieci na półtoragodzinny program animacyjny „Madagaskar".

Równocześnie obok programu scenicznego będzie okazja do zapoznania się z historią osiedla oraz zwiedzić wnętrze kościoła ewangelickiego.
O godzinie 12:00 rozpocznie się zwiedzanie z przewodnikiem. Hasłem przewodnim będzie „Fajrant. Idymy do dom”.
Kolejne wycieczki zaplanowane będą na 14:00, 16:00 i 18:00, a zbiórki zaczną się przy budynku Biblioteki Ficinus.
Przewodnikiem będzie Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz Andrzej Godoj - historyk, kierownik działu naukowo-oświatowego Muzeum Miejskiego.

W budynku Biblioteki Ficinus na uczestników czeka wystawa sztuki nieprofesjonalnej z kolekcji Stanisława Gerarda Trefonia i śląskie maszkyty w tradycyjnej kuchni śląskiej od m. in. Piekarni - Cukierni Jakubiec.

A poza tym będzie można nabyć piękne rękodzieła:

Na pasażu Kubiny znajdą się również stoiska rzemieślnicze i gastronomiczne. Będzie można zaopatrzyć się m.in. w wyjątkowe produkty, które tworzy z lawendy Anna Mazur czy miód z pasieki „Pasjonata”. Swoje rękodzieło zaprezentują również koronczarki, wyjątkowymi znaczkami i okolicznościowymi pocztówkami pochwalą się rudzcy filateliści, a hodowlę gołębi pokaże Kazimierz Płaczkowski. Będzie można spotkać się z Kazimierzem Szymeczko, autorem książek dla dzieci oraz zaopatrzyć się w wydawnictwa Muzeum Miejskiego. Różne pyszności będzie serwować Spiżarnia Starego Domu, Pani Lodzia i KarmaMa Bistro i Zioło.

Stacja Biblioteka - ul. Dworcowa 33

Impreza zagości też na Stacji Biblioteka!
Od godziny 12:00 będzie można podziwiać prace malarskie artystów z działających w grupie artystycznej „Sztuka bez barier 14”,a wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w plenerze malarskim. Do godziny 15:00 dostępne będą sztalugi, pędzle, farby i płótna. Dla miłośników muzyki przygotowano 1000 tytułów płyt, specjalnie na „Winylowy koncert życzeń”.
W tym samym czasie dzieci będą mogły cieszyć się mydlanymi bańkami, planszówkami, będzie malowanie twarzy i mini-golf.

  • Od 13:00 do 14:30 odbędzie się program animacyjny pod hasłem „Madagaskar” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.
  • O 15:00 dzieci zaproszone są na spektakl teatralny „Podróż na koniec tęczy” w wykonaniu grupy „Lokomotywa”, autorstwa Moniki Czoik-Nowickiej.
  • W godzinach 15.00-17.00 będzie można przy pomocy gogli VR, udać się w podróż dookoła świata lub w podróż w czasie.
  • O 16:00 rozpocznie się fajrant przy grillu i muzyce grup: Asymetrio, Stiff Capella, Maszkety i Zespołu Ed-Ka.

Organizatorami rudzkiej odsłony INDUSTRIADY jest Miasto Ruda Śląska oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, a partnerem Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Przypominamy, że Industriadę, a właściwie obiekty ze Szlaku Zabytków Techniki połączy sieć bezpłatnego transportu. Oficjalnymi przewoźnikami INDUSTRIADY są Związek Transportu Metropolitalnego oraz Koleje Śląskie. Bezpłatny przejazd możliwy będzie w dniu INDUSTRIADY, 3 września 2022 roku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto