Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazy rycerskie na ruinach zamku w Rudzie Śląskiej. Zobaczcie zdjęcia!

Iwona Makarska
Walki rycerskie, strzelanie z łuku i rzucanie włócznią - to m.in. te atrakcje przygotowało na dziś dla rudzian Bractwo Rycerskie Zamku Będzin. Impreza odbyła się na ruinach zamku przy ul. Bujoczka w Rudzie Śląskiej.

Pokazy rycerskie pn.. „Rycerze Stanisława Rudzkiego" rozpoczęły się punktualnie o godz. 14. Wtedy to członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin wrócili do XIV wieku, opowiadając o zwyczajach rycerskich, prezentując stroje, jakie damy i rycerze wówczas nosili oraz odgrywając średniowieczne, rycerskie scenki.

Wielkie emocje wzbudziły zorganizowane przez rycerzy zabawy. Zgromadzeni rudzianie mieli okazję spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, przecinaniu ziemniaków siekierą oraz rzucaniu włócznią. Największą frajdę sprawiło to najmłodszym.

- Super, że mogłem potrzymać łuk, ale zabawa z ziemniakiem najbardziej mi się podobała - mówi 5-letni Jakub Stawowy. - Fajna impreza. Dobry początek, bo mało takich wydarzeń u nas. Niesamowite, że Ruda ma taką historię - wtóruje jego ojciec Adam Stawowy.

Ruda Śląska postrzegana jest jako miasto przemysłowe, dawniej jednak była to średniowieczna wieś. Jej ślady są pomiędzy ulicami Bujoczka, a Starowiejską. Tutaj zlokalizowane były chaty. A na wzgórzu, gdzie obecnie są ruiny zamku, znajdowała się siedziba właściciela grodu. Zachowany układ pochodzi sprzed niemal 700 lat.

Przypomnijmy, że zamek został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XIV wieku przez ród Rudzkich. W pierwszej połowie XVII wieku podczas wojny trzydziestoletniej obiekt został zniszczony. W XIX wieku przebudowano go w stylu neogotyckim. W czasie II wojny światowej Armia Czerwona spaliła go i zrujnowała. Do dziś zachowały się tylko kamienne fragmenty murów. W lipcu 2009 miasto przekazało zamek wraz z domem Karola Goduli Fundacji Zamek Chudów.

- Mieszkańcy Rudy nie mają pojęcia o tej starej historii rycerskiej i szlacheckiej. A to pokazuje nam skąd jesteśmy i co się tu wydarzyło. W XIX przybyli tu goście z Niemiec i rozwinęli przemysł. Przyćmił on historię tego miejsca. Ten zamek ma takie znaczenie dla Rudy, jak Wawel dla Krakowa - mówi Andrzej Sośnierz, założyciel Fundacji Zamek Chudów, organizator pokazu rycerskiego.

Po zabawach przyszedł czas na walki rycerskie. Dzieci znów były bardzo zaangażowane. Dostały „miecze" wykonane w taki sposób, by nie zrobiły sobie nimi krzywdy i zdobywały punkty. Bractwo Rycerskie Zamku Będzin z innymi z całej Polski regularnie uczestniczy w turniejach rycerskich.

- Jak tylko pierwszy raz założyłem zbroję i wpuścili mnie do walki, to stwierdziłem, że to jest coś dla mnie. W rekonstrukcji walk jest swego rodzaju klimat, można naprawdę poczuć średniowiecze - mówi Sebastian Kozera, który razem z kadrą narodową w maju tego roku zdobył pierwsze miejsce w sześciu konkurencjach na Rycerskich Mistrzostwach Świata 2015 w Malborku.

Kolejne wydarzenie, mające przybliżyć mieszkańcom historię Rudy Śląskiej, odbędzie się we wrześniu. Szczegóły już wkrótce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto