Półmaraton Dąbrowski i akcja Piję wodę z kranu

To było prawdziwe biegowe święto. Na starcie Półmaratonu Dąbrowskiego stanęło 1350 zawodników, którzy przy pięknej pogodzie rywalizowali w XI edycji jednej z najważniejszych imprez biegowych w regionie. Gorącej atmosferze zmagań towarzyszyły Dąbrowskie Wodociągi, które zagwarantowały wszystkim uczestnikom i kibicom wodę z kranu, która ze względu na swoje walory smakowe i wysoką jakość całkowicie zastąpiła tę butelkowaną.

Półmaraton Dąbrowski już od wielu lat cieszy się niezwykłą popularnością wśród sportowych zapaleńców. To bez wątpienia jedna z najważniejszych imprez biegowych w regionie gdzie oprócz półmaratonu startują też miłośnicy Nordic Walking. W tym roku dystans 21,0975 km najszybciej pokonali Kenijczycy: zwyciężył Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo z czasem 1 godzina 7 minut i 46 sekunda, a drugi był Chebolei Daniel Rotich z czasem 1:09:27. Pierwszy z Polaków, a zarazem trzeci w łącznej klasyfikacji był Adam Czerwiński z Wieliczki z czasem 1:12:09. Wśród pań zwyciężyła Oigo Christine Moraa z Kenii z czasem 1:17:49. Drugie miejsce zajęła Aneta Szecówka z czasem 1:29:36.

Już po raz czwarty od samego początku zawodnikom towarzyszyła dąbrowska kranówka dzięki zlokalizowanym na trasie punktom z dystrybutorami. Trafiła tam, podobnie jak codziennie do mieszkańców Dąbrowy Górniczej, z podziemnych ujęć zlokalizowanych od 50 do 150 metrów pod ziemią. Dodatkowo Dąbrowskie Wodociągi, które są Partnerem Półmaratonu, ufundowały dla biegaczy bidony na wodę, które zostały wręczone na mecie.

- Kiedy kilka lat temu postanowiliśmy razem z organizatorami zapewnić zawodnikom wodę z kranu jako podstawowy napój, byliśmy jednymi z prekursorów takiego podejścia w kraju. Okazuje się, że to rozwiązanie nie tylko przyjęło się podczas Półmaratonu Dąbrowskiego, ale też w całym kraju - mówi Andrzej Malinowski, prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Moda na picie wody z kranu opanowała już znaczną część imprez biegowych, a za trendem Półmaratonu Dąbrowskiego każdego roku podążają kolejni organizatorzy m.in. maratonu w Poznaniu czy zawodów w Raciborzu. Tym samym przekonując, że woda z sieci niczym nie ustępuje tej butelkowanej. Dąbrowskie Wodociągi akcję prowadzą pod hasłem „Piję wodę z kranu” podkreślając, że jest ona bezpieczna, zdrowa i tania - 1,5 litra to koszt około jednego grosza.