Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski węgiel zalega na hałdach. Węgiel z Azji i Ameryki jest tańszy

Aldona Minorczyk-Cichy
Śląski węgiel zalega na przykopalnianych hałdach, ponieważ jest zbyt drogi
Śląski węgiel zalega na przykopalnianych hałdach, ponieważ jest zbyt drogi Arkadiusz Gola
1,5 mld złotych wart jest węgiel, który leży na przykopalnianych hałdach. W sumie jest go 5 mln ton! Rekordowo dużo! Powód - spadające ceny surowca na światowych rynkach i olbrzymia konkurencja. Zalewa nas tani węgiel z Azji i Ameryki. Nasz jest po prostu drogi.

Węgiel energetyczny dotąd trzymał się na w miarę wysokim i stabilnym poziomie - 100 dolarów za tonę. Teraz staniał i kosztuje ok. 89 dol. To efekt mniejszego popytu, głównie w Chinach, gdzie zapasy surowca są o połowę większe niż przed rokiem. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Najwięcej węgla na zwałach ma obecnie Kompania Węglowa. Nie zdradza wielkości zapasów, ale łatwo wyliczyć, że to ponad 2,5 mln ton, czyli aż połowa wszystkich.

- Powody są dwa - mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej. - Mamy lato i zapotrzebowanie na surowiec jest zdecydowanie mniejsze. Poczekajmy na zimę, a hałdy stopnieją. Warto też podkreślić, że w ostatnich miesiącach mieliśmy bardzo dobre wydobycie. Wyprodukowaliśmy węgla o pół miliona ton więcej ponad plan - wyjaśnia. Przyznaje jednak, że w poprzednich latach hałdy nie były aż tak duże.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zapasy wynoszą 1,5 mln ton surowca. - To nie tylko węgiel leżący na składowiskach w samych kopalniach, ale we wszystkich zakładach naszej grupy kapitałowej, np. w Koksowni Przyjaźń - wylicza Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

W pierwszym kwartale wydobycie było tam większe o niemal 500 tys. ton niż rok wcześniej, a sprzedaż w sezonie wiosenno-letnim jest mniejsza. - Musimy szukać nowych kierunków sprzedaży - podkreśla Jabłońska-Bajer.

W Katowickim Holdingu Węglowym także są spore nadwyżki - nieco ponad 400 tys. ton. - To nie jest ilość, która utrudniałaby nam funkcjonowanie. Poza tym mamy całoroczne umowy, które zapewniają nam zbyt surowca - mówi Wojciech Jaros, rzecznik KHW.

Specjaliści od górnictwa zgodnie podkreślają: ten rok będzie dla branży dużo trudniejszy niż lata poprzednie, kiedy ceny surowca były stabilne. Na rynek rzucono surowiec, który w USA został zastąpiony gazem łupkowym. Teraz statki z nim dobijają właśnie do portów ARA (Amsterdam - Rot-terdam - Antwerpia). Duży problem zacznie się w 2013 r. Wszystko wskazuje na to, że spółki węglowe będą musiały obniżyć ceny. Czy to przełoży się na niższe ceny ogrzewania w naszych domach? Niekoniecznie, bo wzrosną ceny prądu...

W latach 90 były nadwyżki węgla. I rozpoczęły afery węglowe. Czytaj na dziennikzachodni.pl


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto