Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik poświęcony Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu z Jaworzna miał zostać rozebrany. Teraz zyska drugie życie w Muzeum PRL-u

OPRAC.:
Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Rudzkie Muzeum PRL-u wzbogaciło się o nowy zabytek. To pomnik poświęcony Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu.
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rudzkie Muzeum PRL-u wzbogaciło się o nowy zabytek. To pomnik poświęcony Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Ruda Śląska
Do Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej trafił nowy zabytek. W Parku Pomników już niebawem będzie można oglądać eksponat poświęcony Bojownikom Ruchu Oporu poległym w latach 1846-1945 w walkach o wyzwolenie narodowe i społeczne. Zanim pierwsi zwiedzający będą mogli go podziwiać, pomnik przywieziony z Jaworzna czeka mała renowacja.

Kolejny pomnik z minionej epoki trafi do Muzeum PRL-u

Pomnik, który trafił w ostatnich dniach do rudzkiego Muzeum PRL-u z Jaworzna zyska nowe życie. Zgodnie z decyzją tamtejszych radnych podjętych na mocy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, z dnia 1 kwietnia 2016, pomnik miała czekać rozbiórka.

- Od dziesięciu lat, czyli od momentu, kiedy powstało Muzeum PRL-u, staramy się sprowadzać do Rudy Śląskiej różne socrealistyczne pomniki - symbole tamtego czasu - które zgodnie z ustawą maja zostać zlikwidowane - zaznacza Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki. - Tak też stało się w przypadku pomnika z Jaworzna, który wzbogaci nasze zasoby, a my nadamy mu drugie życie.

To nie pierwszy eksponat z ubiegłej epoki, który miał zostać rozebrany, a finalnie stanął w rudzkim muzeum. Obiekt ma w swojej kolekcji pomniki z różnych części kraju. Wszystkie zostały wzniesione w czasach komunizmu.

- Mamy na przykład pomnik z Warszawy, Strzelec Opolskich, Ostródy, pomniki z Zabrza. Mamy też pomnik z Kędzierzyna-Kożla i teraz z Jaworzna. Sprowadzane zostają w częściach. Niektóre są bardzo zniszczone i uszkodzone, wtedy musimy je poskładać i poddać renowacji - tłumaczy Monika Nizioł

Podobne prace czekają także najnowszy zabytek. Prace nad jego renowacją mają zakończyć się w najbliższych miesiącach, dzięki czemu będzie on dostępny dla zwiedzających już wiosną przyszłego roku.

Kolejny eksponat może zasilić rudzkie muzeum

Na liście pomników, które otrzymały drugie życie może niebawem znaleźć się także pomnik Braterstwa Broni, który wzniesiono w Czechowicach-Dziedzicach w latach 50. XX wieku.

Jeśli okaże się, że będzie on musiał zostać zdemontowany, władze Muzeum PRL-u będą starać się, aby ten monument również trafił do rudzkiego Parku Pomników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto