Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje film o kinie Patria. Podziel się swoimi wspomnieniami [ZDJĘCIA]

Michał Wroński
Pamiętasz jak stałeś przed "Patrią" w kolejce po bilety na "Rio Bravo"? A może jak zaśmiewałeś się do łez oglądając wyczyny Bourvil'a i Louisa de Funes? Nie chowaj tych wspomnień dla siebie. Podziel się nimi z twórcami filmowego dokumentu o nowobytomskim kinie.

Niespełna 15-minutowy film ma w telegraficznym skrócie pokazać 74 lata "Patrii". Jego autorkami są cztery uczennice Gimnazjum nr 15 w Bytomiu: Katarzyna Wieszałka, Karolina Knopek oraz siostry, Agata i Katarzyna Lubańska. Ich poczynania dogląda Krzysztof Kasprzyk z Dyskusyjnego Klubu Filmowego In-nI. Jak przyznaje najwięcej trudności sprawia młodym filmowcom dotarcie do archiwalnych materiałów oraz relacji świadków, mogących przypomnieć wydarzenia z historii "Patrii". Potwierdza to również Ewa Brzezińska - Dłuciok, wnuczka Jana Jasiulka - budowniczego i pierwszego właściciela kina.

- Jedynym źródłem informacji na temat początków kina jest spisany po wojnie przez dziadka pamiętnik. Wynika z niego, że przed rokiem 1939 repertuar był tak ułożony, aby zawsze na zmianę grać film polski i film niemiecki. Nie wiemy natomiast jakie konkretnie były to filmy - opowiada Ewa Brzezińska - Dłuciok. Zarówno w pierwszych latach istnienia, jak też w okresie powojennym do kina garnęły się tłumy widzów (w Nowym Bytomiu istniały zresztą dwa kina, a w całej Rudzie Śląskiej aż kilkanaście).

- Największe kolejki były w latach 60 kiedy pojawiły się amerykańskie westerny i francuskie komedie. Zdarzało się, że tłum sięgał skrzyżowania. Znajomi ze szkoły prosili mnie wtedy, bym jakoś załatwiła bilety, ale czasami nawet ja nie byłam w stanie nic zrobić - wspomina właścicielka "'Patrii".
I właśnie na takie relacje czekają twórcy dokumentu. Jak podkreśla Krzysztof Kasprzyk scenariusz filmu zyskał uznanie jurorów projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej i zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu.

- Tutaj pod uwagę będą brane już zdjęcia. Dla najlepszych ekip nagrodą będą bezpłatne warsztaty z montażu filmowego. Niezależnie od tego, jak zostaniemy ocenieni, nasz film trafi na stronę internetową "Patrii", by promował dalszą działalność kina - zapowiada Kasprzyk.

Wszyscy, którzy mogliby przekazać jakieś dokumenty, archiwalia (np. stare repertuary z gazet) lub podzielić się swymi wspomnieniami mogą kontaktować się z twórcami filmu pod numerem telefonu 505-009-749 lub za pośrednictwem naszej redakcji (Nowy Bytom, ul. Czarnoleśna 1, tel. 032 342-00-25).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto