Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstańcy śląscy odwiedzili Bytom. Tramwaj Powstańczy przejechał przez miasto

OSA, TOS
GRH Powstań Śląskich "Weteran"
W Bytomiu pojawił się Tramwaj Powstańczy, który został przygotowany w związku z setną rocznicą pierwszego powstania śląskiego. W środku znalazła się Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstańców Śląskich "Weteran" oraz sami mieszkańcy miasta.

Tramwaj Powstańczy przejechał przez Bytom

22 sierpnia Tramwaj Powstańczy po raz drugi przejechał przez Bytom. Wcześniej powstańcy odwiedzili miasto w ubiegły piątek. To fragment obchodów setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego.

W środku znaleźli się oczywiście mieszkańcy Bytomia, ale też członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich "Weteran".

- Jesteśmy grupą rekonstruktorów, która odtwarza wizerunki powstańców z lat 1919-1921 oraz Związku Powstańców Śląskich. Mundury, w których dziś wystąpiliśmy członkowie ZPŚ nosili w latach 30. XX wieku - wyjaśnia Jarosław Wroński z GRH "Weteran".

Mieszkańcy Bytomia chętnie robili sobie zdjęcia z powstańcami. Ustawiali się przed Tramwajem Powstańczym, który kilkanaście minut stał na placu Sikorskiego, a później ruszył w kierunku zajezdni na Stroszku, żeby na koniec wrócić tą samą trasą.

Powstańcy śląscy odwiedzili Bytom. Tramwaj Powstańczy przeje...

Wśród uczestników przejazdu znalazł się m.in. kilkunastoletni chłopiec w białej koszuli, kaszkiecie oraz z biało-czerwoną opaską na ramieniu. Członkowie grupy "Weteran" podkreślają, że choć była to bardzo dobra inicjatywa, to jest ona niezgodna z faktami historycznymi.

- W powstaniach śląskich nie brały udziału dzieci, na pewno nie z bronią w ręku. Powstańcy nie walczyli też z biało-czerwonymi opaskami, tak jak miało to miejsce w powstaniu warszawskim - podkreśla Wroński.

Część obchodów setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego

Pomysłodawczynią wykorzystania tramwaju w obchodach setnej rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego była Halina Bieda, dyrektor świętochłowickiego Muzeum Powstań Śląskich.

- Działamy wspólnie, żeby przyciągnąć ludzi, a wiedza o powstaniach śląskich i uroczystościach, które się odbywają rozniosła się jak najszerzej - mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich SA.

Zaznaczyć trzeba, że sieć tramwajowa na Górnym Śląsku jest o dwadzieścia pięć lat starsza od powstań śląskich. W tym roku przypada 125. rocznica uruchomienia śląskich tramwajów i 121. rocznica wyjazdu na trasę pierwszego tramwaju elektrycznego.

Tramwaj Powstańczy będzie obsługiwany przez wagon typu N - taki, jaki znamy chociażby z bytomskiej linii nr 38. Co w środku?

- W środku tramwaju będzie można spotkać powstańców-rekonstruktorów, a osoby w śląskich strojach ludowych będą częstowały tradycyjnymi śląskimi maszketami. Będzie też można spotkać Wojciecha Korfantego, w którego rolę wcieli się Dariusz Niebudek - mówi Andrzej Zowada. - Będzie to także lekcja historii, bo w środku znajdzie się kalendarium i opis I powstania śląskiego - dodaje.

Przejazd tramwajem będzie bezpłatny. Zaplanowany rozkład jazdy obejmuje wszystkie miasta Śląska i Zagłębia, w których znajduje się sieć tramwajowa.

- Zasada jest taka, że jeździmy popołudniu tak, żeby każdy po pracy mógł się tym tramwajem przejechać - podkreślają tramwajarze.

Ostatnim dniem, w którym Tramwaj Powstańczy znajdzie się na torach będzie sobota, 24 sierpnia. Towarzyszyć mu będzie zespół Fanga, który grać będzie śląskie piosenki robotnicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto