Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace społecznie użyteczne w Rudzie Śląskiej. Jakie efekty?

Oprac.JO
Prace społecznie użyteczne w Rudzie Śląskiej to m.in. sprzątanie i drobne remonty
Prace społecznie użyteczne w Rudzie Śląskiej to m.in. sprzątanie i drobne remonty Archiwum Polskapresse
Ponad 52 tysiące godzin mają potrwać prace społecznie użyteczne w Rudzie Śląskiej w przyszłym roku. Dzięki nim zatrudnienie znajdzie 125 bezrobotnych. Rada Miasta przyjęła roczny plan

Prace społecznie użyteczne w Rudzie Śląskiej to jedna z form aktywizacji osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Założeniem tego rozwiązania, zawartego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jest wzmacnianie u tych osób nawyków związanych z zatrudnieniem, przy jednoczesnym zapewnieniu im dochodów.

Prace społecznie użyteczne w Rudzie Śląskiej - przyjęto plan

- Przyjęty przez radnych plan obejmuje m.in. prace budowlano – wykończeniowe, porządkowe, pomocnicze przy przeprowadzkach, transporcie towarów i obsłudze maszyn pralniczych oraz szwalnicze i krawieckie - wylicza Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. - Wykonywane będą w jednostkach pomocy społecznej, organizacjach i instytucjach zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz mieszkańców Rudy Śląskiej oraz na miejskich nieruchomościach.

Prace społecznie użyteczne w Rudzie Śląskiej zostały zapisane w w Miejskiej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w ramach programu „Prace społecznie użyteczne. Reintegracja społeczno – zawodowa bezrobotnych klientów MOPS. W projekcie budżetu miasta na 2014 rok na ten cel zaplanowano prawie 130 tys. zł.

- Najważniejszy cel to aktywizacja społeczna i zawodowa naszych bezrobotnych klientów. W tym roku 23 uczestników prac społecznie użytecznych podjęło później pracę, a 3 rozpoczęło staż z Powiatowego Urzędu Pracy – podkreśla Krystian Morys.

Jakie efekty prac społecznie użytecznych?

Łącznie w 2013 roku w pracach społecznie użytecznych w Rudzie Śląskiej wzięło udział 220 osób.Uczestnicy programu wykonali szereg prac remontowych, konserwatorskich i porządkowych. Uporządkowali 197 zanieczyszczonych terenów miejskich, zapełniając 1982 worki oraz 2 kontenery, co daje prawie 255 tys. litrów odpadów. Na 88 ulicach usunęli z latarni, słupów i znaków drogowych nielegalnie wywieszone ogłoszenia.

Uporządkowali również 100 piwnic i strychów oraz 11 mieszkań w budynkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej.

Prace remontowe, konserwatorskie i porządkowe prowadzili również w placówkach oświaty, pomocy społecznej, obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Z kolei prace remontowe dotyczyły m.in. szkół, przedszkoli, mieszkań socjalnych, mieszkań chronionych, komendy policji, kaplicy przycmentarnej w dzielnicy Nowy Bytom, zabytkowego dworca w dzielnicy Chebzie i parku w dzielnicy Ruda.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto