Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PRAWO JAZDY. Od kiedy nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy? Znamy już prawdopodobną datę (11.06.2019)

Redakcja
Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie zniesiony obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w tradycyjnej wersji
Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie zniesiony obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w tradycyjnej wersji unsplash.com
Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowuje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. Zmiany prawne pozwolą na zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy, które będziemy mogli mieć w… smartfonie. Kiedy wejdą w życie?

Elektroniczne prawo jazdy zamiast tradycyjnego. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, wraz z Ministerstwem Infrastruktury pracuje nad tzw. pakietem deregulacyjnym dla kierowców, dzięki któremu powstanie elektroniczna wersja prawa jazdy, którą będzie można zapisać w aplikacji na smartfonie. Gdy system zostanie opracowany i będzie sprawnie działał ma zostać zniesiony obowiązek wożenia ze sobą tradycyjnego prawa jazdy.

- Teoretycznie moglibyśmy zrobić to w tej chwili. Natomiast problem polega na tym, że wprowadzilibyśmy pewne zamieszanie kierowcom, którzy mogliby uznać, że skoro posiadają prawo jazdy w smartfonie, to nie musimy go już ze sobą wozić, więc czekamy na zmianę przepisów - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Przepisy są w trakcie konsultacji wewnątrz rządowych. Mamy nadzieję, że do września zostaną przyjęte przez parlament. Jeżeli tak będzie, to myślę, że 2 stycznia 2020 roku jest realny, a być może nawet w święta, taki prezent na gwiazdkę uda się zrealizować - dodaje.

mPojazd - nowa usługa w aplikacji mObywatel. Dane z dowodu rejestracyjnego w smartfonie

Informacje o pracach nad elektroniczną wersja prawa jazdy zostały przekazane podczas ostatniej prezentacji nowej usługi mPojazd (część aplikacji mObywatel), która jest cyfrową wersją polisy ubezpieczeniowej, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz karty pojazdu. Korzystać z niej mogą wszyscy właściciele lub współwłaściciele pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Inaczej mówiąc, osoby, które są „wpisane” w dowód rejestracyjny. W aplikacji nie wyświetlą się samochody firmowe, wypożyczone, czy leasingowane.

– Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia, nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon, czyli urządzenie, które niemal każdy ma zawsze przy sobie. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd – mówił podczas prezentacji minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

Co zawiera usługa mPojazd?

Usługa mPojazd pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym:

  • nazwę ubezpieczenia,
  • serię i numer polisy,
  • okres ubezpieczenia
  • jego wariant.

Użytecznym dodatkiem usługi mPojazd jest funkcja przypominania o upływie terminu ważności ubezpieczenia OC. Taki komunikat z przypomnieniem pojawi się za każdym razem, gdy uruchomimy program na 30 dni przed tą datą.

Usługa zawiera także takie dane pojazdu jak:

  • marka i model,
  • rok produkcji,
  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • termin badania technicznego.

Podobnie jak w przypadku polisy OC, na 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Gdzie zainstalujesz aplikację mPojazd?

Obecnie aplikacja jest dostępna dla właścicieli telefonów z system Android 6.0 i wyższych, którzy posiadają podpis kwalifikowany. Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.

mObywatel to już 4 usługi

Aplikacja mObywatel zawiera obecnie 4 usługi:

  • mPojazd - cyfrowa wersja polisy ubezpieczeniowej, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz karty pojazdu
  • mTożsamość – można jej używać, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty – np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie
  • mLegitymacja szkolna – to cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniającej do wszystkich ustawowych ulg i zniżek
  • mLegitymacja studencka - to cyfrowa wersja legitymacji studenckiej uprawniającej do wszystkich ustawowych ulg i zniżek

Zobacz również: Na wąskiej drodze jechał 118 km/h za szybko. Stracił prawo jazdy

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto