Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest w kopalni Pokój. Radni Rudy Śląskiej nie zgadzają się na likwidację [SESJA NADZWYCZAJNA]

MN/UM
Sesja nadzwyczajna Rady Miasta Ruda Śląska
Sesja nadzwyczajna Rady Miasta Ruda Śląska MN
Podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta, radni Rudy Śląskiej domagali się opracowania planu restrukturyzacji całej branży górniczej, a nie tylko Kompanii Węglowej. Na sesji obecni byli przedstawiciele górniczych związków zawodowych. Podjęto specjalną uchwałę, nie zgadzając się na likwidację kopalni Pokój.

Na sesji byli obecni przedstawiciele górniczych związków zawodowych, którzy wcześniej uczestniczyli w marszu protestacyjnym, który sprzed kopalni „Pokój” przeszedł pod Urząd Miasta. – Takiego oburzenia, takiej determinacji wśród mojej załogi nie widziałem od 25 lat – mówił Przemysław Skupin, przewodniczący WZZ „Sierpień 80” przy KWK „Pokój”. – Nie chcemy żadnej jałmużny, chcemy uzdrowienia polskiego górnictwa – dodał.

Podjęcie uchwały poprzedziła dyskusja nad sytuacją branży górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem KWK „Pokój”. – Jeżeli ktoś myśli, że jest to problem tylko tych czterech kopalń, to jest w wielkim błędzie. To jest problem całej społeczności – podkreślał radny Dariusz Potyrała (SLD), przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. Obawę o skutki społeczne wyraził również Witold Hanke (Razem dla Rudy Śląskiej).

- To nie jest program naprawczy, tylko likwidacyjny – zaznaczyła Dorota Tobiszowska (Prawo i Sprawiedliwość), sama pracująca w KWK „Pokój”. Jakub Wyciślik (Rodziny Rudzkie) odczytał oświadczenie Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego, krytykujące sposób wprowadzania rządowego programu. – Jako były górnik, który to samo przeżywał, mogę tylko współczuć kolegom i trzymać kciuki, aby zostało to dobrze rozwiązane – powiedział Władysław Dryja (Platforma Obywatelska). – Martwi mnie to, że władze centralne zapomniały, iż z tego węgla żyjemy – mówił z kolei Marek Kobierski (Porozumienie dla Rudy Śląskiej).

W podjętej uchwale radni zaznaczyli, że „przy podejmowaniu tak strategicznych decyzji (…) nie zaprasza się do stołu negocjacji strony samorządowej, na którą bezspornie spadną negatywne społeczne i ekonomiczne skutki takich decyzji”. Przypomnieli również, że zaniechanie likwidacji kopalń obiecał górnikom w maju 2014 roku ówczesny premier Donald Tusk.

Uzasadniając sprzeciw wobec likwidacji KWK „Pokój” w Rudzie Śląskiej oraz trzech innych kopalń w regionie radni wskazują, że są to decyzje, „których nieodwracalne gospodarcze i społeczne skutki pogrążą w ubóstwie tysiące śląskich rodzin”. „Mamy moralny i społeczny obowiązek wsparcia protestujących górników, mieszkańców naszych miast, których przyrzekaliśmy reprezentować” – podkreślili.

- Dobrze, że w tak ważnej dla Rudy Śląskiej sprawie mówimy jednym głosem – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic. – Problemy wyszczególnione w uchwale, m.in. sposób komunikacji rządu ze stroną samorządową, podkreślałam wielokrotnie w ciągu ostatnich dni – dodała.

Radni powierzyli prezydent miasta przekazanie treści uchwały premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu, marszałkowi województwa śląskiego, wojewodzie śląskiemu, przewodniczącemu Sejmiku Województwa Śląskiego oraz władzom samorządowym pozostałych województw, a także posłom i senatorom z województwa śląskiego. Otrzymają ją również prezydenci i rady Zabrza, Gliwic, Bytomia, Mikołowa, Katowic, Chorzowa, Mysłowic, Piekar Śląskich, Brzeszcz, Siemianowic i Sosnowca z prośbą o podjęcie podobnych uchwał.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto