PUP w Rudzie Śląskiej: Program Inicjatywa i przedsiębiorczość - to się opłaca

Artykuł sponsorowany
Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej, w okresie od 31 maja do 31 grudnia 2012 roku, realizuje program specjalny „INICJATYWA I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ - TO SIĘ OPŁACA”, współfinansowany ze środków rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych które posiadają wykształcenie zasadnicze zawodowe, średnie zawodowe lub wyższe, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej oraz rozwój przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej.

Projekt obejmuje trzy moduły: moduł stażowy- służący zdobyciu doświadczenia zawodowego poprzez udział uczestników projektu w stażach, moduł refundacyjny- umożliwiający podjęcie zatrudnienia przez osoby bezrobotne poprzez udzielenie wsparcia pracodawcom w zakresie utworzenia lub doposażenia stanowisk pracy oraz moduł przedsiębiorczy - prowadzący do utworzenia przez uczestników projektu nowych firm, przy zapewnieniu merytorycznego i finansowego wsparcia.

W ramach projektu zorganizowane zostały również warsztaty dotyczące prawa pracy i umów cywilnoprawnych dla osób wkraczających na rynek pracy oraz seminarium z zakresu ubezpieczeń społecznych. O tym, co każdy młody człowiek powinien wiedzieć na temat ubezpieczeń społecznych, rozmawiamy z Panią Kariną Bartosiak, specjalistką w zakresie systemu ubezpieczeniowego i prawa pracy.

Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej: Jak długo zajmuje się Pani tematyką ubezpieczeń społecznych?
Karina Bartosiak: W obszarze ubezpieczeń społecznych zawodowo poruszam się od 1994 r., kiedy obowiązywał jeszcze stary system. Obecną formę przepisów zapoczątkowała ustawa o ubezpieczeniach społecznych, wprowadzona w 1999 r. Od tego czasu wnoszono znaczącą ilość zmian w prawodawstwie, które miały większy lub mniejszy wpływ na funkcjonowanie systemu ubezpieczeniowego w praktyce.
Zajmując się od początku zmian ustawowych ich wdrożeniem, pracowałam przez wiele lat jako szefowa działu kadrowo-płacowego w dużej spółce akcyjnej, a obecnie prowadzę swoją firmę świadczącą usługi zewnętrzne oraz szkolenia m.in.: z zakresu Prawa Pracy, Ubezpieczeń Społecznych, BHP.

PUP: Czym są ubezpieczenia społeczne?
K.B.: Jest to szeroko rozumiany system zabezpieczenia podstawowego bytu obywateli poprzez obowiązkowe ubezpieczenia. Zapewnia on świadczenia na rzecz rodziny, ludzi starszych, osób schorowanych (emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia rehabilitacyjne), zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze.

PUP: Czy społeczna znajomość tego tematu jest, Pani zdaniem, wystarczająca?
K.B.: Niestety świadomość społeczna tematu jest bardzo niewielka,

a dodatkowo częste zmiany i regulacje w przepisach powodują brak dobrej znajomości tematu przez osoby zajmujące się tym zawodowo, np.: pracowników działów kadrowo-płacowych. Najistotniejsze jest stałe śledzenie zmian w ustawach oraz biegłość w ich odnajdywaniu. Najgorsza jest rutyna i brak pogłębiania wiedzy.

PUP: Jakie rodzaje składek powinny być odprowadzane w przypadku poszczególnych form zatrudnienia?
K.B.: Ustawa o ubezpieczeniach społecznych mówi o składce na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe. Należy jeszcze pamiętać o ustawie o ubezpieczeniu zdrowotnym – składka zdrowotna, dodatkowo pracodawca odprowadza składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zgodnie z Kodeksem Pracy podlegają obowiązkowo wszystkim w/wym. ubezpieczeniom. Natomiast każda inna forma „zatrudnienia” powinna być przeanalizowana indywidualnie pod kontem poszczególnych ubezpieczeń.

PUP: W jaki sposób wymiar składki może wpłynąć na nasze obecne i przyszłe życie?
K.B.: Podstawa wymiaru składki stanowi kapitał na przyszłą emeryturę, jednak w świadomości młodych ludzi to czas odległy. Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne wpływa jednak również na naszą teraźniejszość i ma odzwierciedlenie w wysokości wypłacanych świadczeń: z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy. Należy tu również zaznaczyć, iż od podstawy składki na ubezpieczenie społeczne i okresu jej opłacania należy też zasiłek dla bezrobotnych.

PUP: Jakie błędy popełniają najczęściej płatnicy składek i co im za to grozi?
K.B.: Błędy płatników składek nie są na tyle rażące aby nie dało się ich sprostować, a przyczyny ich popełniania są różne: częsta zmiana przepisów, niedoskonały system, błąd ludzki a czasem nieświadomość pracownika podającego błędne dane płatnikowi. Ostatnio ZUS, zdając sobie sprawę że program komputerowy na którym pracuje, nie jest doskonały, stał się bardziej koncyliacyjny niż pryncypialny, co oznacza, że stara się raczej doprowadzić do poprawnej korekty składek niż do karania płatnika.

PUP: A gdzie możemy zwrócić się z naszymi wątpliwościami dotyczącymi tematu ubezpieczeń społecznych?
K.B.: W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podlegania poszczególnym ubezpieczeniom, opłacania składek przez pracodawcę, zgłoszenia nas do ubezpieczeń itd. można udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy czym należy pamiętać, że ZUS identyfikuje nas przede wszystkim po nr PESEL a pracodawcę po nr NIP. W przypadkach skomplikowanych, np. przy planowanym wniesieniu sprawy do Sądu Pracy lub próbie ugodowego rozstrzygnięcia sporu, warto zasięgnąć wcześniej porady u specjalisty Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych-tak jak ma to miejsce przy korzystaniu z porad radcy prawnego czy adwokata w innych sądach.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3