Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking restauracji, czyli gdzie w woj. śląskim można dobrze zjeść?

Katarzyna Domagała
Przewodnikami po śląskich smakach są trzej pasjonaci kuchni i gotowania: 
Marek Szołtysek, autor książki "Kuchnia śląska", 
Jarosław Gibas, socjolog kulinarny, który kilka lat temu osobiście sprawdzał i  recenzował potrawy w śląskich restauracjach oraz Remigiusz Rączka, znany z programu "Kuchnia po śląsku".
Przewodnikami po śląskich smakach są trzej pasjonaci kuchni i gotowania: Marek Szołtysek, autor książki "Kuchnia śląska", Jarosław Gibas, socjolog kulinarny, który kilka lat temu osobiście sprawdzał i recenzował potrawy w śląskich restauracjach oraz Remigiusz Rączka, znany z programu "Kuchnia po śląsku".
Sami siekamy, przyprawiamy, gotujemy, dusimy i pieczemy. Jednym słowem - ogarnął nas szał przygotowywania posiłków w domu. Wszystko za sprawą telewizyjnych programów kulinarnych lub seriali, w których gotowanie jest głównym tematem.

Od podobnych audycji w ostatnich miesiącach aż roi się w programach stacji publicznych i prywatnych. Efekt?

Aż 67 proc. z nas codziennie przygotowuje posiłki w domu - tak wynika z najnowszych badań Instytutu Opinii Homo Homini dla Winiar. Stanie przy kuchni dla 50 proc. z nas jest czystą przyjemnością, a dla 12 proc. relaksem. Przychylność dla kucharzy potwierdzają również opublikowane wczoraj wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Makro Cash & Carry. Czytamy w nich, że prawie trzy czwarte Polaków zawód kucharza uważa za atrakcyjny. Tyle samo postrzega go jako dający duże możliwości rozwoju i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W internecie zaroiło od reklam kursów kulinarnych.

- Socjologowie to zjawisko nazywają "zmianą środowiska wychowawczego" - mówi dr Teresa Sikora z Zakładu Psychologii Zdrowia i Jakości Życia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. I jak wyjaśnia, jeszcze kilkanaście lat temu spędzaliśmy czas z rodziną, sąsiadami czy kolegami ze szkoły, tym samym wychowywaliśmy się między nimi. - Obecnie najczęściej przebywamy przed szklanymi ekranami telewizorów lub komputerów, a więc poddajemy się przekazom medialnym. Dlatego właśnie szklany ekran uczy nas tego, co jest ważne, wartościowe, co trzeba robić w danym momencie - dodaje pani psycholog.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto