Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Recepty na śmieci

Agnieszka Widera
Uczestnicy ekologicznej konferencji otrzymali książki i upominki
Uczestnicy ekologicznej konferencji otrzymali książki i upominki fot. Agnieszka Widera.
Samochody i telewizory ze śmieci, to tylko niektóre pomysły, jakie zaprezentowali uczniowie podczas konferencji "Jak kompleksowo rozwiązać problem odpadów w naszym mieście?".

Uczestnicy zastanawiali się, co zrobić, by Ruda Śląska nie utonęła w śmieciach. Swoje propozycje przedstawili reprezentanci ośmiu szkół.

- Czasem rozwiązania są bardzo proste. Wystarczy zwracać uwagę nie tylko na produkty, jakie kupujemy, ale także na ich opakowanie. Jeśli nie przekonuje kogoś recykling czy troska o środowisko naturalne, może przekonają go walory smakowe. Napoje ze szklanych opakowań smakują lepiej niż z plastikowych butelek i puszek. Nie przedostają się do nich związki chemiczne czy metale - argumentował Mateusz Kaduk, uczeń IV kl. technikum w ZSP nr 1.

Takie spotkania mają na celu z jednej strony aktywowanie młodzieży i edukowanie młodego pokolenia, ale też szukanie nowych pomysłów i rozwiązań.

- Oczywiście nie wszystkie pomysły można wprowadzić w życie, ale ważne, by coraz młodsi ludzie byli świadomi potrzeby dbania o środowisko - stwierdziła Agnieszka Kominek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ekologii "EcoTerra", które wraz ze SP nr 13 zorganizowało konferencję.

Jednym z szerzej omawianych tematów były zakłady termicznej utylizacji odpadów. Uczestnicy pozytywnie wypowiadali się w sprawie wybudowania w naszym mieście spalarni śmieci.

- Przykłady takich państw jak Francja i Szwecja pokazują, że spalarnie pozwalają zredukować śmieci. Gazy, jakie powstają podczas spalania można wykorzystać np. do ogrzewania - mówił jeden z uczniów nowobytomskiego zespołu szkół.

Przy okazji zapoczątkowano konkurs ekologiczny na makietę spalarni. Główną nagrodą będzie wyjazd do zakładu utylizacji odpadów w Wilnie.

Oprócz budowy centralnej spalarni w Rudzie Śląskiej wnioskowano m.in. o wprowadzenie segregacji śmieci w wieżowcach, utylizowanie odpadów biodegradowalnych, wprowadzenie ulg lub nagród dla podmiotów czy osiedli, które w modelowy sposób dbają o środowisko oraz sprawniejszą likwidację dzikich wysypisk śmieci.

- Nasze stowarzyszenie przystąpiło do wolontariackiej sieci monitoringu środowiska. Mieszkańcy mogą za pośrednictwem internetu, na stronie

www.monitoringsrodowiskarsl.blogspot.com

przysyłać zdjęcia dzikich wysypisk śmieci na terenie miasta z krótkim opisem. Będziemy zdjęcia publikować i angażować odpowiednie służby do ich usuwania - podkreśla Kominek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto