Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum w Rudzie Śląskiej: Po co i dlaczego głosować lub nie? Odpowiadają referedyści

Joanna Oreł
Archiwum prywatne
O niedzielnym referendum rozmawiamy z Piotrem Wesołowskim, pełnomocnikiem komitetu referendalnego

Jak wygląda Wasza kampania przedreferendalna?

Z uwagi na ograniczone środki finansowe nasza referendalna kampania reklamowa jest nader skromna. Od samego początku Komitet Organizacyjny ds. Referendum opiera się na szerokiej grupie wolontariuszy, których głównym narzędziem oddziaływania jest dialog, rozmowa i przekonywanie mieszkańców za pomocą mocnych i racjonalnych argumentów.

Proszę sobie wyobrazić ile spotkań, rozmów i wizyt musieli odbyć członkowie Komitetu, żeby zebrać ponad 17 tysięcy podpisów pod wnioskiem o odwołanie pani prezydent i radnych Rady Miasta. Będą również plakaty, banery i ulotki chociaż nie w takiej skali jak w dotychczasowych kampaniach wyborczych.

Jakimi argumentami chcecie przekonać mieszkańców, że ewentualna decyzja o odwołaniu prezydent miasta będzie słuszna?

W uzasadnieniu wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania organów miasta przed upływem kadencji grupa Inicjatywna szczegółowo podał swoje argumenty. Podczas zbierania podpisów zbulwersowani mieszkańcy dodawali swoje.

W największym skrócie można powiedzieć, że głównym powodem odwołania ani Grażyny Dziedzic jest zupełne rozminięcie się deklaracji wyborczych składanych przez kandydatkę na Prezydenta z realizowaną polityką zarządzania miastem.

Pani Grażyna Dziedzic obiecywała że nie sprzeda PEC-u – sprzedała, że nie będzie zwalniała ludzi-zwolniła, że sprywatyzuje „Wiadomości Rudzkie”- nie sprywatyzowała, że pomoże uratować drużynę „Zgody Bielszowice” i ośrodek wypoczynkowy „Zdebel” – nawet palcem nie kiwnęła, nie będzie podwyżki cen wody, czynszów i podatków- podwyżki były i to drastyczne.

Ponadto brak konsultacji społecznych w sprawach istotnych i newralgicznych dla społeczności lokalnych, wydanie zgody na budowę krematorium w środku dzielnicy z rażącym naruszeniem prawa czy też wydanie zgody na rabunkowe wydobycie węgla pod dzielnicami naszego miasta. Proszę nam wierzyć, że tego typu przykłady można mnożyć.

A dlaczego radni?

Prezydent miasta jest organem wykonawczym, a Rada Miasta organem uchwałodawczym, ale przede wszystkim winna być organem kontrolnym dla prezydenta.

Wszystkie te wcześniej wymienione fakty, decyzje i zaniechania nie spotkały się z odpowiednią reakcją koalicji zarządzającej Rady Miasta, wyraźnie pozostającej pod dominującym wpływem Pani Prezydent.

Jeden z bardziej doświadczonych radnych przy każdej okazji klepie taką formułkę „ Jeden rządzi, jeden odpowiada”, ale świadczy to tylko o braku elementarnej wiedzy samorządowej, poziomie merytorycznym niektórych radnych i zbędności rady w mechanizmie władzy samorządowej, a przynajmniej zbędności rady w takim układzie jak obecnie.

Obserwując obrady Rady Miasta w telewizji czy Internecie, wyraźnie widać, że niektórzy radni wymagają dłuższego wypoczynku.

Przecież prezydent i radni zostali wybrani przez mieszkańców. Uważacie wobec tego, że nie mają oni kompetencji do władania miastem?

Pani prezydent i Rada Miasta zostali wybrani przez społeczeństwo w demokratycznych wyborach. Nie oznacza to wcale, że od tego momentu mogą robić co chcą i co im się żywnie podoba, a po 4 latach znowu przedstawią społeczeństwu kilka chwytliwych haseł i pobożnych życzeń z nadzieją że „ciemny lud to kupi”.

Muszą się przyzwyczaić raz na zawsze, że wybory to kontrakt który zawiera społeczeństwo z politykami. Społeczeństwo dobrze płaci, ale też wymaga solidnej pracy, dobrej organizacji, pomyślunku, kreatywności i realizacji programu za który oddało swój głos.

Jeżeli z jakichkolwiek względów politycy nie realizują tego co obiecywali, wspólnota samorządowa może im wypowiedzieć polityczne warunki pracy i płacy. Do tego właśnie służy instytucja referendum.

Macie swojego kandydata na prezydenta miasta?

Komitet Organizacyjny do spraw przeprowadzania referendum nie jest Komitetem Wyborczym. Gdyby wcześniej lub teraz miał swojego kandydata na prezydenta miasta lub kandydatów na radnych byłby niewiarygodny w odbiorze społecznym.

Jak spędzicie niedzielę, 24 czerwca?

Dzień 24 czerwca będzie dla wszystkich mieszkańców dniem szczególnym. Po raz pierwszy w historii naszego miasta odbędzie się referendum.

Jeżeli społeczeństwo odwoła prezydenta lub prezydenta i Radę Miasta to już nigdy żadnemu lokalnemu politykowi- obojętnie prezydentowi lub radnemu – do głowy nie przyjdzie podejmowanie decyzji bez konsultacji społecznych czy też mizdrzenie się do wyborców raz na 4 lata, tylko z okazji kolejnych wyborów.

Referendum odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca. Lokale czynne będą od godz. 7 do godz. 21.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto