Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Rudzie Śląskiej: Jest projekt uchwały

Magdalena Mikrut-Majeranek
Lucyna Nenow
Reforma systemu edukacji w toku. Znamy już projekt uchwały dotyczący nowej sieci szkół w Rudzie Śląskiej. Do tej pory w mieście funkcjonowało 20 gimnazjów, w tym 9 samodzielnych i 11 w zespołach, 5 działo w zespołach ze szkołą podstawową, natomiast 4 gimnazja - w zespołach z liceum ogólnokształcącym, a 2 w zespołach szkół ponadgimnazjalnych. Od 1 września 2017 r. gimnazja nie przyjmą nowych uczniów i będą stopniowo wygaszane, a uczniowie kończący w czerwcu szóstą klasę, w nowym roku szkolnym rozpoczną naukę w klasie siódmej.

W ubiegły czwartek, 9 lutego, miała miejsce komisja oświaty, podczas której omówiono projekt uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą — Prawo oświatowe oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych. W czwartek, 16 lutego, rudzcy radni zdecydują o przyjęciu bądź odrzuceniu propozycji magistratu.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. z dniem 1 września 2017 roku każda 6-letnia szkoła podstawowa działająca na podstawie ustawy o systemie o światy z mocy ustawy przekształca się w 8-letnią szkołę podstawową, a gimnazja będą stopniowo wygaszane. Z dniem 1 września 2017 r. zespól szkół , w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum stanie się z mocy ustawy ośmioletnią szkołą podstawową, a zespół szkół , w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowe gimnazjum i dotychczasowe liceum ogólnokształcące z dniem 1 września 2019 r. stanie się czteroletnim liceum ogólnokształcącym.

1 września 2017 r. uczniowie rozpoczną naukę w 26 rudzkich szkołach podstawowych dla dzieci i młodzieży oraz jednej szkole podstawowej dla dorosłych. - 4 ośmioletnie szkoły powstaną w wyniku przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową, jedna ośmioletnia szkoła podstawowa powstanie w wyniku przekształcenia zespołu szkół, w skład którego wchodzi jedynie szkoła podstawowa i gimnazjum, natomiast 6 ośmioletnich szkół podstawowych zostanie utworzonych w wyniku przekształcenia dotychczasowych sześcioletnich szkół podstawowych, 15 ośmioletnich szkół podstawowych powstanie w wyniku przekształcenia dotychczasowych szkół podstawowych 6-letnich, a 1 szkoła podstawowa dla dorosłych z klasami VII i VIII powstanie w wyniku przekształcenia dotychczasowej szkoły podstawowej dla dorosłych – poinformowała podczas komisji oświaty Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

17 dotychczasowych gimnazjów będzie stopniowo wygaszanych w okresie od 1 września do 31 sierpnia 2019 roku, tj. 4 gimnazja zostaną przekształcone w szkołę podstawową, 6 gimnazjów zostanie włączonych do ośmioletnich szkół podstawowych, 1 gimnazjum zostanie włączone do czteroletniego technikum, 1 gimnazjum dla dorosłych zostanie włączone do czteroletniego technikum, a 1 gimnazjum wchodzące w skład zespołu szkół stanie się ośmioletnią szkołą podstawową.

Jak zmiany będą wyglądały w praktyce? Sprawdziliśmy.

Gimnazjum nr 2 im. Wincentego Janasa zostanie przekształcone w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 28 z siedzibą przy ul. Ryszarda Spruda 4.

Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II przekształca się w SP nr 27 z siedzibą przy ul. Ludwika Zamenhofa 12.

Gimnazjum nr 11 im. Jana Stefana Dworaka przekształcone zostanie w SP nr 22 z siedzibą przy ul. Ratowników 15.

Gimnazjum nr 14 im. prof. Jana Karskiego przekształca się w SP nr 17 z siedzibą przy ul. Szkolnej 22.

Gimnazjum nr 3 im. Karola Miarki włączone zostanie do SP nr 30 im. Karola Miarki z siedzibą przy ul. Chryzantem 10.

Gimnazjum nr 5 im. Powstańców Śląskich decyzją magistratu włącza się do SP nr 40 im. Karola Goduli, z siedzibą przy ul. Joanny 13.

Gimnazjum nr 6 im. Wojciecha Korfantego zostanie wcielone do SP nr 2 im. Jana Wyplera, z siedzibą przy ul. Gwareckiej 2.

Gimnazjum nr 7 im. Noblistów Polskich włącza się do SP nr 16 im. Janusza Korczaka z siedzibą przy ul. Kukułczej 4.

Gimnazjum nr 8 im. Stanisława Ligonia włączone zostanie do SP nr 24 im. Powstańców Śląskich z siedzibą przy ul. Pawła Lexa 3.

Gimnazjum nr 13 im. Roberta Schumana w Zespole Szkół nr 5 włącza się do Technikum nr 3. Technikum rozpocznie działalność 1 września 2017 r.

Gimnazjum nr 18 im. Juliusza Słowackiego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 włącza się do SP nr 25 im. Juliusza Słowackiego.

Zespół Szkół nr 1, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 19 i SP nr 5, staje się ośmioletnią SP nr 5.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Adama Mickiewicza, w skład którego wchodzą Gimnazjum nr 1 i I LO im. Adama Mickiewicza, staje się czteroletnim I LO im. Adama Mickiewicza.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka, w skład którego wchodzą Gimnazjum nr 12 i II LO im. G. Morcinka, staje się czteroletnim II LO im. G. Morcinka.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II, w skład którego wchodzą Gimnazjum nr 10 i III LO, staje się czteroletnim III LO.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Herberta Clarka Hoovera, w skład którego wchodzą Gimnazjum nr 4 i IV LO, staje się czteroletnim IV LO.

Gimnazjum dla Dorosłych w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Orzegowskiej 25 włącza się do SP dla Dorosłych.

Zespół Szkół nr 4 Specjalnych, w skład którego wchodzą Gimnazjum nr 15 Specjalne im. Świętego Jana Pawła II i Szkoła Podstawowa Nr I l Specjalna im. Świętego Jana Pawła II, z dniem 1 września 2017 r. staje się ośmioletnią Szkołą Podstawową nr 11 Specjalną im. Świętego Jana Pawła II.

Zespół Szkół nr 2 Specjalnych, w skład którego wchodzą Gimnazjum nr 16 i Szkoła Podstawowa Nr 35 Specjalna, z dniem 1 września 2017 r. staje się ośmioletnią Szkołą Podstawową nr 35 Specjalną.

Zespół Szkół nr 3 Specjalnych im. św. Łukasza, w skład którego wchodzą Gimnazjum nr 17 Specjalne i Szkoła Podstawowa Nr 12 Specjalna im. św. Łukasza, z dniem 1 września 2017 r. staje si ę ośmioletnią Szkołą Podstawową nr 12 Specjalną im. św. Łukasza.

Należy podkreślić, że zaproponowane w projekcie uchwały rozwiązania są wynikiem diagnozy demograficznej i diagnozy zapotrzebowania na szkoty w obwodach dotychczasowych szkół podstawowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto