Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Rudzie Śląskiej

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Reforma edukacji: Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw wprowadzających reformę edukacji przygotowaną przez gabinet minister Anny Zalewskiej, ruszyła machina administracyjna. Od 1 września gimnazja nie przyjmą nowych uczniów i będą stopniowo wygaszane. Natomiast uczniowie kończący w czerwcu szóstą klasę, od września przejdą do klasy siódmej. Jak reforma będzie wyglądała w naszym mieście? Zapytaliśmy o to przedstawicieli magistratu.

W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 20 gimnazjów, w tym 9 samodzielnych i 11 w zespołach. Pięć działa w zespołach ze szkołą podstawową, natomiast 4 gimnazja w zespołach z liceum ogólnokształcącym, a 2 w zespołach szkół ponadgimnazjalnych. Co stanie się z budynkami, w których dziś działają gimnazja? Tego jeszcze nie wiadomo.

Wiadomo, że zgodnie z ustawą, z dniem 1 września 2017 r. zespół szkół, w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum staje się ośmioletnią szkołą podstawową. Natomiast zespół szkół, w skład którego wchodzi gimnazjum i liceum ogólnokształcące – staje się czteroletnim liceum ogólnokształcącym, a zespół szkół składający się z gimnazjum i technikum – staje się pięcioletnim technikum. Jak będzie to wyglądało w praktyce? Dowiemy się dopiero za kilka tygodni.

Obecnie mamy 3553 uczniów w rudzkich gimnazjach. Dodatkowo, w samodzielnych gimnazjach zatrudnia się 293 nauczycieli i 143 pracowników administracji i obsługi. Jak będą wyglądały zmiany organizacyjne związane z dostosowaniem sieci szkół do reformy edukacji? Ilu nauczycieli straci pracę? Tego jeszcze nie wiemy.

- W Rudzie Śląskiej nie została jeszcze ustalona ostateczna wersja sieci ośmioletnich szkół podstawowych. Jesteśmy w trakcie prac - informuje Adam Nowak, rzecznik urzędu miasta w Rudzie Śląskiej. - Dokonaliśmy inwentaryzacji budynków szkół podstawowych i gimnazjów, pozyskaliśmy z Wydziału Spraw Obywatelskich dane demograficzne dotyczące liczby dzieci urodzonych w latach 2010 - 2016 r. zamieszkałych w obwodach wszystkich szkół podstawowych, przeanalizowaliśmy zmianowość ośmioletnich szkół podstawowych, dokonaliśmy ponownej analizy zmianowości szkół podstawowych z wykorzystaniem budynków gimnazjów, dokonaliśmy analizy zatrudnienia nauczycieli gimnazjów - dodaje Adam Nowak.

Propozycje sieci szkół podstawowych konsultowane były też z dyrektorami szkół i radnymi Rady Miasta Ruda Śląska. Odbyło się także spotkanie z przedstawicielami Kuratorium Oświaty.

Przypomnijmy, że samorządy muszą do 17 lutego 2017 r. przygotować projekty uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego (np. art. 168, 205) i przekazać właściwemu kuratorowi oświaty. Następnie kurator oświaty opiniuje projekt uchwały w ciągu 21 dni od dnia otrzymania, nie później jednak niż do dnia 11 marca 2017 r. Opinia ta jest wiążąca i nie przysługuje od niej zażalenie. W przypadku pozytywnej opinii kuratora oświaty, samorząd podejmie stosowną uchwałę do 31 marca 2017 r.

Choć oficjalnie samorządy nie ogłosiły jeszcze nowej sieci szkół, informacje o planowanych zmianach wywołały liczne protesty rodziców. Tak było m.in. w Bytomiu, Rybniku, Katowicach. W Rudzie Śląskiej do tej pory nie doszło do takich incydentów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto