Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica katastrofy w kopalni „Halemba”. Jak co roku złożono wieńce i zapalono znicze pod zegarem kopalnianym

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Rocznica katastrofy w kopalni „Halemba”. Jak co roku pod zegarem kopalni złożono wieńce i zapalono znicze
Rocznica katastrofy w kopalni „Halemba”. Jak co roku pod zegarem kopalni złożono wieńce i zapalono znicze Łukasz Olszewski
Jak co roku, w każdą rocznicę katastrofy w KWK "Halemba", rodziny ofiar, przyjaciele, delegacje z innych kopalni oraz władze WZZ "Sierpień 80" złożyli wieńce i zapalili znicze pod zegarem kopalnianym „Halemba”. W 2006 roku po wybuchu metanu i eksplozji pyłu węglowego zmarło 23 górników, tysiąc metrów pod ziemią.

Na uroczystości znaleźli się przedstawiciele wszystkich śląskich kopalni oraz rodziny górników, którzy zginęli w jednej z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce.

Złożenie wieńców i zapalenie zniczy poprzedziła minuta ciszy oraz wystąpienie przewodniczącego WZZ „Sierpień 80”, Bogusława Ziętka. Przypomniał on jak wielką tragedią przeżyli wtedy pracownicy kopalni oraz rodziny górników, którzy zginęli 13 lat temu w katastrofie.

- Przychodzimy tutaj jak co roku, aby oddać hołd tym, którzy zginęli w tej koszmarnej zbrodni – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ „Sierpień 80”. - To nie była zwykła tragedia, a właśnie zbrodnia. Nie pogodziliśmy się z ich odejściem i nigdy nie zapomnimy o tym, co wydarzyło się trzynaście lat temu – dodał.

Do katastrofy w kopalni „Halemba” w Rudzie Śląskiej doszło 13 lat temu. Jest ona określana, jako jedna z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce. Doszło w niej do wybuchu metanu oraz pyłu węglowego ponad 1000 metrów pod ziemią. Jej ofiarami stało się 23 górników.

Do tragedii w KWK Halemba doszło 21 listopada 2006 roku, około 16:30 na głębokości ponad 1000 metrów. Akcja ratownicza rozpoczęła się o godzinie 19:00 i trwała do późnych godzin nocnych, po czym została przerwana ze względu na złe warunki uniemożliwiające prowadzenie dalszej akcji. W tym czasie ratownikom udało się wydobyć 6 ciał.

Ratownicy wznowili akcję następnego dnia w godzinach porannych. Ponownie akcja została przerwana. Aby umożliwić ratownikom dostanie się na miejsce katastrofy rozpoczęto przewietrzenie wyrobiska oraz wypompowanie wody. Przed północą 22 listopada ponownie wznowiono prace.

Co rok w tym samym miejscu, pod zegarem kopalnianym „Halemba” ich rodziny, delegacje zakładowe oraz Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” składa wieńce i zapala znicze. Ma być to hołd dla górników, którzy zginęli w katastrofie oraz gest mówiący o tym, że nigdy nie pogodzili się z ich odejściem oraz, co ważniejsze, nie zapomnieli o nich.

Podobna katastrofa w KWK Halemba miała miejsce w 1990 roku. Zginęło w niej 19 górników, a 20 zostało rannych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto