Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ROD Tulipan w Wirku. Zniszczono zabytkową mozaikę [ZDJĘCIA]

Adam Podgórski
Koparka zburzyła ścianę budynku Domu Działkowca w ROD "Tulipan" w Wirku wraz z unikatową mozaiką wykonaną około roku 1969 – 1971 i freskami naściennymi z tańcami ludowymi.

To drugie dzieło zniszczenia dokonane z inicjatywy zarządu ROD "Tulipan", który wiosna wsławił się zamordowaniem siedmiu okazałych brzóz. Budynek, popadający w ruinę z powodu szkód górniczych musiał zniknąć. Mozaika o znacznych walorach dekoracyjnych i zabytkowych – niekoniecznie. Jej zabezpieczenie i przeniesie w inne miejsce mogło bez większego problemu się dokonać.

Losem mozaiki od dawna przejmowali się członkowie Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew Organizacji Pożytku Publicznego, publikując materiały i usiłując ją zachować.

Apelowali na łamach mediów do władz miasta Ruda Śląska, do Wydziału Urbanistyki i Architektury, do Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej oraz do Miejskiego Konserwatora Zabytków o podjęcie pilnych starań w celu ocalenia tego specyficznego dzieła sztuki z minionej epoki. Autorem mozaiki był Erwin Loreńczyk, żyjący w latach 1917 – 1991, który wykonał także freski dla "starego" kościoła w Bykowinie.

Zdjęcia i opis mozaiki przekazano do Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Śląskiego, które zainicjowało AKCJĘ MOZAIKA mającą na celu skatalogowanie dekoracji mozaikowych z terenu województwa śląskiego, wykonanie dokumentacji fotograficznej i opisowej zarówno tych istniejących, jak i tych, które nie przetrwały próby czasu. Podobną dokumentację przekazano do Urzędu Miasta.

Nikt nie kiwnął palcem
Niestety nikt nie kiwnął palcem w bucie, aby ocalić mozaikę, chociażby przenosząc ją do bielszowickiego Muzeum PRL, dokąd trafiają bez przeszkód ogromne socjalistyczne pomniki. A przecież, przy obecnym poziomie techniki, objęcie mozaiki w żelazne klamry i przeniesienie jej nie byłoby przedsięwzięciem nadzwyczaj skomplikowanym.

To nie pierwsze mozaiki, które zniszczono w Rudzie Śląskiej. Wcześniej przepadły mozaiki w Orzegowie i cześć mozaik bielszowickich. Pozostały tylko dwie: na elewacji i wewnątrz Miejskiego Domu Kultury w Bielszowicach.

Na szczęście! Ale na jak długo? Niewykluczone. że rudzianie chcący dowiedzieć się jak wyglądają mozaiki z okresu realnego socjalizmu będą musieli niebawem jeździć do Warszawy, gdzie nikomu one nie wadzą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto