Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowery będę promować metropolię. Deklarację podpisano w Rudzie Śląskiej

Michał Nowak
Wspólna polityka rowerowa GZM i urzędu marszałkowskiego
Wspólna polityka rowerowa GZM i urzędu marszałkowskiego Michał Nowak
Metropolia rowerowa: W Rudzie Śląskiej podpisano deklarację o współpracy Górnośląskiego Związku Metropolitalnego z urzędem marszałkowskim. Ma to być pierwszy krok do stworzenia prawdziwego raju dla rowerzystów w miastach aglomeracji.

Budowa wspólnej infrastruktury rowerowej, mobilna aplikacja dla rowerzystów i wypożyczalnie jednośladów w każdym mieście - to tylko niektóre założenia wspólnej polityki rowerowej miast woj. śląskiego. Deklarację o współpracy GZM z urzędem marszałkowskim podpisano w czwartek w Rudzie Śląskiej. Dokument podpisali prezydent Zabrza i przewodnicząca GZM Małgorzata Mańka-Szulik oraz Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Jednoślady odciążą drogi, poprawią jakość powietrza:

Na razie program wspólnej polityki rowerowej jest w zalążku, ale podpisanie deklaracji stworzyło podstawy do tego, by w przyszłości miasta aglomeracji wspólnymi siłami stworzyły odpowiednie warunki dla miłośników jednośladów. Z kolei tych, którzy na rowerach zwykle nie jeżdżą, miasta chcą przekonać do takiej formy komunikacji.

- Chcemy, żeby jak najwięcej ludzi wsiadło na rowery i odciążyło nasze drogi - mówi Małgorzata Mańka-Szulik. - Ale żeby tak było, musimy stworzyć właściwą infrastrukturę rowerową. Na razie około 20 proc. ludzi korzysta z roweru. Naszą wspólną ambicją jest stworzenie takich warunków, aby w najbliższych kilku latach przynajmniej podwoić tę liczbę. W miastach już nad tym pracujemy, a urząd marszałkowski może nam w tym pomóc - dodaje.

Metropolitalna polityka rowerowa jest wynikiem rosnącej mody na rower, ale też metodą walki z niską emisją. Współpraca miast ma natomiast odmienić stan infrastruktury rowerowej, który obecnie nie jest zbyt zadowalający.

- Ta infrastruktura będzie wygodna, bezpieczna i funkcjonalna tylko wtedy, kiedy będziemy stosować w miastach jednakowe standardy, rozpoznawalne dla wszystkich. Dlatego chcemy połączyć nasze doświadczenie - zaznacza Henryk Mercik.

Wypożyczamy rower i jedziemy tam, gdzie aplikacja pokieruje:

Opracowano trzy dokumenty: wspólne standardy polityki rowerowej, wypożyczalnie rowerów oraz metropolitalny system tras rowerowych. Pierwsze wypożyczalnie jednośladów uruchomiono w Katowicach już w zeszłym sezonie. Ich funkcjonowanie ma dać odpowiedź na to, jakie kierunki powinny obrać kolejne miasta. Do pomysłu już teraz przymierzają się Chorzów i Piekary Śląskie.

Program zakłada też uruchomienie aplikacji mobilnej dla rowerzystów, która miałaby powstać dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich.

- Skoro właściciele samochodów mają swoją nawigację, biegacze też mają swoje aplikacje, to najwyższy czas przygotować coś takiego również dla rowerzystów - mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Dzięki aplikacji rowerzyści będą mogli wyznaczać sobie trasy szlakami rowerowymi, ale będzie ona miała również element krajoznawczy. To znaczy, że przejeżdżając obok ważnych miejsc historycznych czy zabytków, na aplikacji będą się wyświetlać krótkie informacje o mijanym obiekcie. Dzięki temu, stanie się ona małą encyklopedią turystyczną woj. śląskiego. Turystyka ma być zresztą ważnym elementem wspólnej polityki rowerowej.

Infrastruktura pozwoli lepiej poznać region:

- Jest cały szereg programów promujących regiony, jak np. program w Zagłębiu Ruhry, który jest opartu na rowerach - zauważa Aleksander Kopia, oficer rowerowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

.

I dodaje: - U nich znajduje się szlak zabytków techniki podobny do naszego, ale tam wszystkie te zabytki są połączone trasami rowerowymi. To funkcjonuje fantastycznie. Poruszając się na rowerze możemy w ciągu dnia zaliczyć kilka obiektów znajdujących się na tym szlaku. Zrobienie tego samego przy pomocy samochodu do łatwych nie należy.

Rowery mają więc służyć jako środki komunikacji, rekreacji, ale też promocji regionu. Pomysł już jest, teraz czas na działanie. GZM razem z urzędem marszałkowskim przystąpi do opracowania szczegółowego programu metropolii rowerowej do 2025 roku. Wszystkie działania w nim zawarte, mają być sukcesywnie wdrażane.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto