Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska chce rewitalizować przestrzeń publiczną. Rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie

NAU, mat. prasowe
Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 roku. Opracowany projekt dokumentu osobiście, listownie lub drogą e-mailową, można zaopiniować do 20 marca.

Konsultacjom towarzyszyło będzie spotkanie informacyjno-konsultacyjne, które obędzie się 28 lutego o godz. 16:00 w sali sesyjnej rudzkiego magistratu.

- Do końca stycznia przyjmowaliśmy propozycje konkretnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Na tej podstawie powstał projekt, który chcielibyśmy skonsultować z jak największą liczbą osób – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk. - GPR to jeden z priorytetowych dokumentów strategicznych, w szczególności gdy chodzi o kwestie pozyskiwania środków zewnętrznych. Wyszczególnione w nim obszary rewitalizacji wymagają konkretnych i dobrze zorganizowanych nakładów pracy. Rozwój tych terenów wymaga pogłębionej współpracy z mieszkańcami, dlatego zachęcam do dzielenia się swoimi uwagami – dodaje.

Ruda Śląska chce zrewitalizować 12 podobszarów miasta. Stanowią one ponad 11 proc. powierzchni miasta i są zamieszkałe przez ponad 36 tys. osób (co stanowi około 30% ludności Rudy Śląskiej). Dwa największe obszary obejmują północną część dzielnicy Ruda oraz centralną część Wirku wraz z Czarnym Lasem. Z innych wytyczonych przestrzeni wymienić należy: historyczną część Orzegowa, centralną część Goduli, Chebzie wraz z kolonią robotniczą Kaufhaus, zabytkową część Nowego Bytomia, starą Bykowinę wraz z północną częścią Kochłowic i terenami poprzemysłowymi po kopalni Polska-Wirek, a także kolonię robotniczą Carl Emmanuel. Pozostałe miejsca to: Szyb Mikołaj wraz z najbliższym otoczeniem, teren położony w rejonie ul. 1 Maja, tereny poprzemysłowe w rejonie kopalni Pokój oraz okolice Muzeum PRL-u.

W projekcie Gminnego Programu Rewitalizacji znalazło się kilkadziesiąt planowanych do 2030 roku przedsięwzięć. Już teraz niektóre z nich są realizowane. Trwa m.in. rewitalizacja historycznego centrum Orzegowa, rewitalizacja budynku dworca PKP w Chebziu na cele „Stacji Biblioteka”, rewitalizacja tzw. Florianki przy ul. Niedurnego 73 oraz adaptacja pomieszczeń po byłym komisariacie policji na potrzeby Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka. Jesienią tego roku ma zakończyć się też rewitalizacja pocynkowej hałdy przy ul. 1 Maja.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto