Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska - Chebzie: W budynku dworca powstanie biblioteka

Magdalena Mikrut-Majeranek
UM Ruda Śląska
W Rudzie Śląskiej - Chebziu powstanie wyjątkowa biblioteka. Jej siedziba będzie mieściła się w zabytkowym gmachu dworca. Miasto kupiło niedawno obiekt od PKP S.A.

Synergia kultury, architektury i historii: Nowa biblioteka ulokowana w gmachu dworca pozwoli na ocalenie budynku od zniszczenia. - Dzięki zakupowi obiektu przywrócimy do życia jeden z najpiękniejszych dworców na terenie Polski. Projekt adaptacji budynku na cele biblioteki wykreuje nową, oryginalną przestrzeń kultury, z której będą mogli korzystać nie tylko rudzianie, ale wszyscy mieszkańcy regionu – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Przypomnijmy, że pierwszy budynek dworca kolejowego w Chebziu został wybudowany w 1859 roku. Natomiast obecnie używany kompleks stacyjny powstał pod koniec XIX wieku. W latach 1900-1902, a następnie 1902-1906 nastąpiła dalsza rozbudowa i przebudowa dworca. W jego skład wchodził m.in.: budynek głównego dworca, budynek biurowy, poczta, warsztaty oraz zabudowania peronu. Najbardziej charakterystycznym zabytkowym obiektem jest budynek kolejowy, z elewacją z różnokolorowej cegły z odsłoniętą stalową konstrukcją, która wykonana została w formie pseudo muru pruskiego. Co ciekawe, od 19 października 2006 do listopada 2010 zespół stacyjny znajdował się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, jednak został z niego usunięty.

Teraz budynek administracyjny zyska nowe życie. Zostaną do niego przeniesione zbiory Biblioteki Centralnej, które obecnie mieszczą się w budynku przy ul. Dąbrowskiego w dzielnicy Wirek. Wnętrze obiektu znacznie się zmieni. Jak informuje rudzki magistrat, w głównej hali budynku powstanie antresola. To tam ulokowane zostaną regały biblioteczne i czytelnia. Dodatkowo, w hali głównej umieszczona zostanie kawiarnia dostępna zarówno dla czytelników jak i podróżnych.

- Zaangażowanie Miasta Ruda Śląska w projekt „Stacja Biblioteka” pozwoli ocalić zabytkową kubaturę obiektu. Przede wszystkim jednak dworzec w Chebziu ma szansę stać się jednym z czołowych obiektów wizerunkowych Górnego Śląska – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor biblioteki miejskiej.

Pomimo tego, że obiekt otrzyma nowy wygląd i kulturalną funkcję, będzie dalej spełniał swoje pierwotne zadania. Należy podkreślić, że miasto kupując nieruchomość od PKP zobowiązało się do zapewnienia dotychczasowego przeznaczenia obiektu w zakresie obsługi pasażerów. Dlatego też w budynku zostanie wygospodarowane miejsce przeznaczone na poczekalnię dla podróżnych, a także na kasy biletowe oraz pomieszczenia dla urządzeń do prowadzenia ruchu kolejowego i ich obsługi. Wymaga tego koncepcja budowy centrum przesiadkowego w tym rejonie. A przypomnijmy, że budowa centrum przesiadkowego w Chebziu wraz z rewitalizacją zabytkowego budynku dworca kolejowego wpisana została w Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030, który został przyjęty w styczniu 2015 roku przez Radę Miasta.

- Węzeł przesiadkowy ma połączyć tramwajową i autobusową komunikację miejską oraz aglomereacyjną z kolejową komunikacją regionalną. Koncepcja zakłada powstanie nowoczesnej infrastruktury torowo-sieciowej, drogowej, pieszo-rowerowej oraz z zakresu architektury obiektów służących obsłudze pasażerów – wyjaśnia Piotr Janik, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta. Zgodnie z koncepcją teren wokół dworca zostanie zagospodarowany,a budynek dworca - wyremontowany. Powstaną także parkingi i połączenia pieszo-rowerowe.

W ubiegłym miesiącu budynek dworca w Chebziu wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków. - Dzięki temu miasto będzie mogło ubiegać się o środki zewnętrzne na remont obiektu i realizację planowanych projektów – mówi Piotr Janik.

Budynek dworca w Chebziu to miejsce charakterystyczne. Uchodzi za symbol nie tylko Rudy Śląskiej, ale całej aglomeracji górnośląskiej. Dworzec w Chebziu związany jest z postacią Karola Goduli. - Gdyby nie działania Karola Goduli nie byłoby potęgi przemysłowej Ballestremów, Schaffgotchów i Thile-Wincklerów. Pośrednie działania tychże graczy na rynku górnośląskim z ogromną siłą wpływały na poczynania innych twórców, nie tylko ówczesnego przemysłu, ale też stymulowały działania w innych sferach aktywności społecznej, np. w kulturze i sztuce – wyjaśnia Krystian Gałuszka, dyrektor MBP w Rudzie Śląskiej.

- Karol Godula m.in. aktywnie lobbował i wspierał finansowo uruchomienie kolei żelaznej i dworca w Chebziu, w efekcie czego powstał jeden z największych węzłów osobowo-towarowych na Górnym Śląsku – dodaje.

Obok budynku dworca miasto nabyło też budynek administracyjny, warsztatowo-socjalny i magazynowy oraz działki niezabudowane. Część tych nieruchomości, wartych prawie 400 tys. zł, miasto przejęło od PKP S.A. nieodpłatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto