Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Dzień Wcześniaka 2019 w szpitalu na Goduli [ZDJĘCIA]

Redakcja
Dzień Wcześniaka w szpitalu na Goduli w Rudzie Śląskiej
Dzień Wcześniaka w szpitalu na Goduli w Rudzie Śląskiej Arkadiusz Gola
Co roku 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. W obchody włącza się też Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej. W szpitalu w dzielnicy Godula przychodzi na świat wiele wcześniaków, bo placówka ma najwyższy, trzeci, stopień referencyjności, i przyjmuje najtrudniejsze porody i prowadzi najtrudniejsze ciąże. Tamtejszy Oddział Neonatologiczny opiekuje się wieloma wieloraczkami. W niedzielę 17.11 2019 r. rodzice i dzieci, które urodziły się jako wcześniaki, świętowały Światowy Dzień Wcześniaka. ZOBACZ ZDJĘCIA

Światowy Dzień Wcześniaka 2019 w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej rozpoczął się rano od spektakularnego wydarzenia. O godz. 9.30 dzieci, które urodziły się jako wcześniaki oraz ich rodzice wypuścili w niebo 200 fioletowych balonów. Fiolet to oficjalny kolor Dnia Wcześniaka.

Później uczestnicy Światowego Dnia Wcześniaka w szpitalu na Goduli świętowali w sali przy Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

Podczas spotkania odbyła się zbiórka na zakup nowoczesnego ultrasonografu dla Oddziału Pediatrycznego.

Na Goduli lekarze uratowali noworodka z guzem szyi utrudniającym oddychanie, gdy jeszcze był połączony pępowiną z matką

Co roku 17 listopada świat staje się fioletowy – na ten kolor podświetlane są najważniejsze budynki użyteczności publicznej. Dzieje się tak również w Polsce – w tym roku zostaną podświetlone m.in. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Ratusz w Kielcach i Rzeszowie, Kładka Ojca Bernatka, estakada Lipska-Wielicka i Centrum Kongresowe w Krakowie, a także budynek Szpitala na Karowej w Warszawie. To gest solidarności z wcześniakami i ich rodzicami. To okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa, środowiska medycznego i decydentów na wyzwania związane z rozwojem i potrzebami dzieci przedwcześnie urodzonych.

25 tysięcy dzieci rocznie w Polsce to wcześniaki

Co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Polsce rodzi się ich każdego roku ponad 25 000. To wyjątkowa grupa dzieci, która wymaga szczególnych działań zapewniających im odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo zarówno w szpitalu, jak i po wypisie do domu.

Na szczęście polska neonatologia, choć jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny, jest na światowym poziomie. Wszystko dzięki pasjonatom, którzy przez ostatnich 70 lat rozwijali tę specjalizację, ale także dzięki odpowiedniej organizacji opieki nad najmniejszymi dziećmi i zmianom, jakie zostały wprowadzone przez ostatnie lata. - To sprawiło, że możemy ratować nawet najmniejsze noworodki, zapewnić im bezpieczeństwo i zdrowy start w dorosłe życie – mówi prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, założycielka Fundacji Koalicja dla wcześniaka.

Na bezpieczeństwo wcześniaków składa się wiele elementów – odpowiednia opieka okołoporodowa, żywienie i pielęgnacja w pierwszych dniach życia na oddziale neonatologicznym, ale także bezpieczeństwo i dobra organizacja pobytu dziecka w domu. Czasem trzeba unikać bodźców, które mogą źle wpłynąć na zdrowie dziecka, czasem potrzebna jest dodatkowa stymulacja rozwoju i rehabilitacja. Bezpieczeństwo wcześniaków to także dbanie o ich odporność i ochrona przed groźnymi wirusami i bakteriami – a więc profilaktyka i szczepienia ochronne.

Refundacja ważnego szczepienia

Wcześniaki, dużo bardziej niż dzieci urodzone o czasie, są narażone na zakażenia. Szczególnie niebezpieczne dla tej grupy niemowląt jest zakażenie wirusem RS, czyli syncytialnym wirusem nabłonka oddechowego. Może on doprowadzić do ostrych infekcji dróg oddechowych, które mogą skutkować niedotlenieniem i koniecznością leczenia w oddziale intensywnej terapii. To właśnie dlatego środowisko neonatologiczne, rodzice wcześniaków i decydenci walczyli o to, aby jak najwięcej wcześniaków było zabezpieczanych przed tym wirusem. W 2018 roku, dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia program bezpłatnej immunoprofilaktyki został rozszerzony i teraz korzystają z niego dzieci urodzone przed 33. tygodniem ciąży.

– W sezonie zwiększonej zachorowalności, a więc od października do kwietnia z profilaktyki zakażeń wirusem RS korzysta wiele dzieci w całej Polsce. Statystyki oraz nasze obserwacje na oddziałach neonatologicznych potwierdzają, że immunoprofilaktyka wpłynęła na zmniejszenie zachorowalności i liczby hospitalizacji z powodu ciężkich infekcji dróg oddechowych. Dzisiejszy dzień to dobry moment, by podziękować Ministrowi Zdrowia za podjęcie decyzji, która znacznie poprawiła bezpieczeństwo najmniejszych dzieci – mówi prof. dr hab. n. med. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. – Droga do programu lekowego w obecnej formie była długa i trudna, ale z pewnością wpływa na zdrowie i prawidłowy rozwój wcześniaków w ich dalszym życiu – dodaje prof. Ryszard Lauterbach

Dzień Wcześniaka w szpitalu na Goduli w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska: Dzień Wcześniaka 2019 w szpitalu na Goduli [ZDJĘCIA]

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto