Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Konkurs poezji i prozy obozowej dla uczniów. Patronat objął marszałek senatu

materiały prasowe UM
Ruda Śląska przyłącza się do konkursu recytatorskiego, który będzie poświęcony poezji i prozie polskich więźniarki KL Ravensbrück

Popularyzacja twórczości poetek obozowych oraz zwrócenie uwagi na związek pomiędzy literaturą, a życiem kraju i narodu – to główne cele organizowanego w województwie śląskim konkursu recytatorskiego poświęconego poezji i prozie tworzonej przez więźniarki KL Ravensbrück. Honorowy patronat nad konkursem objął marszałek senatu, Bogdan Borusewicz.

Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest Maria Lorens, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej.

– Jestem córką byłej więźniarki KL Ravensbrück, Katarzyny Mateja z domu Kawurek. Dlatego kiedy Senat RP ogłosił kwiecień 2012 roku miesiącem pamięci o ofiarach tego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego postanowiłam z tej okazji zorganizować konkurs poetycki – podkreśla dyrektor Lorens.

Jej mama do obozu w Ravensbrück trafiła z wyrokiem dożywocia za działalność w ruchu oporu.

- Kiedy stanęłam w Ravensbrück, zdjęto mi godność, zostałam numerem 10662 – wspomina po latach Katarzyna Mateja.

W obozie nie zaprzestała działalności konspiracyjnej, należała do obozowej harcerskiej drużyny „Mury”, której działalność oparta była na wartościach chrześcijańskich.

– Odkąd pamiętam rodziny obozowych sióstr w niedoli, stanowiły rodzinę po wyzwoleniu. Przyjaźń zahartowana latami męczeństwa przetrwała – wspomina Maria Lorens.

Zadaniem uczestników konkursu będzie recytacja wiersza z twórczości lagrowych poetek oraz prozy z wydanych wspomnień i biografii byłych więźniarek, m.in. Wandy Półtawskiej, Urszuli Wińskiej i wielu innych. Mottem konkursu są słowa Marii Rutkowskiej - Kurcyusz, nr obozowy 12062 „ Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła. Taki ptak najczęściej umiera”.

Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Przeprowadzony będzie w dwóch etapach. Pierwszy regionalny odbędzie się we wszystkich delegaturach Kuratorium Śląskiego do 23 marca, a finał 19 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej.

Organizatorów konkursu wspierają dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach Zdzisława Waniek, władze Rudy Śląskiej, Polski Związek byłych Więźniów Politycznych i Obozów Koncentracyjnych oraz Międzynarodowy Instytut Dialogu im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej.

Patronat tej ostatniej instytucji nie jest przypadkowy. To jedna z więźniarek KL Ravensbrück Zofia Rysiówna, zanim trafiła do obozu, brała udział w akcji odbicia z rąk gestapo Jana Karskiego, emisariusza rządu emigracyjnego.

- Cieszę się że to właśnie w Rudzie Śląskiej odbędzie się finał konkursu. Jest to świetna lekcja historii dla młodych ludzi. Dziękuję pani dyrektor Marii Lorens
za pomysł oraz pamięć o kobietach, które wpisały się w karty historii Polski – podkreśla wiceprezydent Rudy Śląskiej, Anna Krzysteczko.

30 kwietnia br. minie kolejna rocznica wyzwolenia przez Armię Czerwoną niemieckiego, nazistowskiego KL Ravensbrück. Podczas II wojny światowej w obozie tym było ponad 132 tysiące kobiet 27 narodowości, z których zginęły około 92 tysiące.

Największą grupę etniczną, około 40 tysięczną, stanowiły Polki i to niemal wyłącznie na nich hitlerowcy wykonywali pseudomedyczne eksperymenty.

Wyzwolenie KL Ravensbrück 30 kwietnia 1945 roku nie zakończyło cierpień więźniarek. „Oddajemy hołd ofiarom zamęczonym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu – Świadkom Historii” – czytamy w specjalnej uchwale Senatu RP w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto