Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Muzeum Miejskie zorganizowało wycieczkę śladami Karola Goduli [ZDJĘCIA]

Redakcja
Rudy Raciborskie
Rudy Raciborskie Anna Ładuniuk
Mieszkańcy Rudy Śląskiej pojechali śladami Karola Goduli. Odwiedzili miejsca, związane ze śląskim „królem cynku”. Byli w Bujakowie, Borowej Wsi, Chudowie, Rudach Raciborskich, Bytomiu-Szombierkach. Wycieczka odbyła się w sobotę 10 listopada

Wycieczkę zorganizowało Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej, wykorzystując okazję, że 8 listopada minęła rocznica urodzin Karola Goduli – osoby o której słyszeli wszyscy rudzianie (choćby dlatego, że jego nazwisko posłużyło za nazwę jednej z dzielnic w naszym mieście.

Wokół Goduli - najsłynniejszego śląskiego przemysłowca narosło wiele mitów i legend.

Choć powstało o nim kilka książek i setki mniejszych publikacji, to ciągle wiele wydarzeń z jego życiorysu pozostaje niewyjaśnionych. Wiele też opowieści można włożyć między bajki.

Na wycieczce śladami Karola Goduli uczestnicy poznawali miejsca ale także te wszystkie historie. A przy okazji historię Śląska.

Borowa Wieś

Rudzianie zatrzymali się przy tutejszym drewnianym, zabytkowym kościele pw. św. Mikołaja. Tę miejscowość tylko pośrednio związana jest z Karolem Godulą.

Wprawdzie w tutejszym kościółku Godula był chrzczony, ale… kościół znajdował się wtedy ( czyli w 1781 roku, kiedy Godula się urodził) w Przyszowicach i to do Przyszowic zanieśli rodzice do chrztu Karola. Kościółek został przeniesiony do Borowej Wsi w roku 1939.

Bujaków

Znowu kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Bujaków to jeden z majątków, które były w posiadaniu Karola Goduli, kiedy był już jednym z najbogatszych ludzi na Śląsku.

W kościółku znajduje się tablica epitafijna, kopia wrocławskiej (we Wrocławiu pierwotnie pochowano Karola Godulę, kiedy zmarł tam na cholerę).

O ciekawostkach związanych z Bujakowem opowiedział uczestnikom wycieczki ks. proboszcz Jerzy Walisko. Bujaków to znany w całym województwie przepiękny przyparafialny ogród botaniczny.

Tutaj znajduje się tez jeden z nielicznych już śląskich krzyży pokutnych, stawianych w średniowieczu przez morderców na miejscu zbrodni.

Chudów

Znowu majątek związany z rodem Godula, ale tym razem już z przybraną córką Karola, Joanną Gryzik (po zamążpójściu Joanną von Schaffgotsch), tzw. śląskim Kopciuszkiem.

W Chudowie znajduje się renesansowa wieża zamkowa i pozostałości po zamku, pieczołowicie odtwarzane przez założoną w tym celu fundację.

Tu uczestnicy spędzili prawie dwie godziny zwiedzając zamek i poznając historię miejsca (nie tylko spadkobierców Goduli, ale i wcześniejszą).

Rudy Raciborskie

W tutejszej szkole u cystersów uczył się Godula. Cystersi opuścili Rudy jeszcze za życia Goduli.

W 1810 roku majątek przejęło państwo pruskie, potem do 1945 roku właścicielami była arystokratyczna rodzina Hohenlohe.

Ci, którzy przed laty odwiedzali Rudy, pamiętają spalone przez Rosjan w roku 1945 ruiny wielkiego kompleksu, z przycupniętym z boku odbudowanym po pożarze kościołem oraz wielkim zaniedbanym parkiem.

Jeśli nie byli w Rudach w ciągu ostatnich lat – nie poznają tego miejsca. Przede w wszystkim dawny klasztor jest już odbudowany (można go zwiedzać), a park to prawdziwa perełka – jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Bytom -Szombierki

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to miejsce gdzie ostatecznie zostały przeniesione prochy Karola Goduli (zmarłego we Wrocławiu i tam pochowanego w roku 1848).

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto