Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: PWiK ma sposób na złodziei. Studzienki kanalizacyjne będą miały DNA

Joanna Oreł
Materiały prasowe
Jak zapobiec kradzieżom pokryw studzienek kanalizacyjnych? Władze Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wprowadzają działania mające na celu ich zabezpieczenie.

Elementy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej zostaną oznaczone kodem tzw. DNA. Chodzi o to, by zmniejszyć skalę kradzieży oraz kosztów, które się z tym wiążą.

Tylko od początku 2012 roku w Rudzie Śląskiej ukradziono 61 pokryw, zabezpieczających studzienki kanalizacyjne. Dla PWiK to koszt ok. 20 tys. zł. Nagminnie znikają również hydranty i skrzynki zasuwowe.

- Koszty jakie spółka ponosi w związku z ciągłymi kradzieżami są ogromne. Jednak co najważniejsze - mieszkańcy naszego miasta są narażeni na niebezpieczeństwo - mówi Zbigniew Domżalski, prezes PWiK i dodaje. - Otwarta studzienka kanalizacyjna może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego osoby trzecie mogą doznać ciężkich obrażeń ciała bądź nawet stracić życie.

Na czym będzie polegał system zabezpieczeń, które wprowadza spółka? Każdemu z elementów wod.-kan. zostanie nadany kod przy pomocy mikrocząsteczek. Będzie on niewidoczny dla ludzkiego oka.

- Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej i wszystkie pięć komisariatów otrzymały dzisiaj odpowiednie urządzenia: ultrafioletowe latarki oraz przenośne mikroskopy dzięki którym identyfikacja mienia będzie ułatwiona. W momencie ujawnienia przedmiotu pochodzącego z przestępstwa, w bardzo krótkim czasie wróci on do prawowitego właściciela - twierdzi Krzysztof Piechaczek, rzecznik prasowy KMP Ruda Śląska.

W tego typu sprzęt została wyposażona również Straż Miejska w Rudzie Śląskiej. PWiK jest w trakcie znakowania posiadanego mienia.

Kosztów wprowadzenia nowego systemu spółka nie chce zdradzić ale zapewnia, że będą one niższe niż straty wynikające z kradzieży.

Jak to działa?

Dzięki niepowtarzalnym kodom każdy właz i hydrant będzie miał charakterystyczne cechy do zidentyfikowania właściciela w przypadku kontroli w punktach skupu złomu przeprowadzanych przez policję oraz Straż Miejską. Tylko jedna mikrocząsteczka wystarczy, aby po przeprowadzeniu kontroli stwierdzić czy dana rzecz pochodzi z kradzieży. Problemy będzie miał więc zarówno złodziej, jak i paser.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto