Ruda Śląska: ronda turbinowe powstaną? Miasto szuka wykonawcy i sądzi się o karę

Joanna Oreł
Ronda turbinowe w Rudzie miały być gotowe do czerwca 2013 r. Nowy termin wyznaczono na wrzesień tego roku
Ronda turbinowe w Rudzie miały być gotowe do czerwca 2013 r. Nowy termin wyznaczono na wrzesień tego roku Arkadiusz Ławrywianiec
Jest szansa na to, że wkrótce zostanie wznowiona budowa rond turbinowych w Rudzie. Możemy spodziewać się zamknięcia ulicy 1 Maja. Miasto będzie się też sądziło o odszkodowanie za przerwanie prac

Władze Rudy Śląskiej szukają wykonawcy, który zakończy budowę rond turbinowych przy ulicy 1 Maja w Rudzie. Właśnie trwa przetarg w tej sprawie.

Pokopał, pobudował i zniknął

Przypomnijmy, że poprzedni wykonawca rond zbankrutował i zniknął z placu budowy. To jednak nie wszystko. Władze miasta złożyły pozew sądowy w sprawie wyegzekwować kary za przerwanie prac.

Jesienią ubiegłego roku wykonawca rond turbinowych, które miały powstać przy ul. 1 Maja w Rudzie (pierwotny termin zakończenia prac to czerwiec 2013 roku), czyli Infrapol, zniknął z placu budowy. Spółka zbankrutowała.

Wykonawca uciekł z placu budowy! CZYTAJ SZCZEGÓŁY

- Dotychczasowy wykonawca wykonał ok. 30 procent prac budowlanych, w tym przepust pod ulicą 1 Maja, odcinki kanalizacji deszczowej, sieci teletechnicznej, wodociągu, krawężników, chodników i podbudowy - wymienia Barbara Mikołajek-Wałach, naczelnik Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Ronda turbinowe, podejście drugie

Teraz plany, by zrealizować pozostałe 70 procent inwestycji, powracają. 19 marca zostało zamieszczone ogłoszenie o przetargu na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych. Oferty będą składane do 5 kwietnia. Kiedy rozpocznie się budowa rond?

- W przypadku nieprzedłużającej się procedury przetargowej roboty będą mogły rozpocząć się w połowie maja 2013 r. - zapowiada Mikołajek-Wałach.

Jak budowa to i zmiany

Przebudowa ul. 1 Maja ma przede wszystkim ułatwić wjazd na nią z ulic Klary i Szyb Walenty. Jedno rondo powstanie na przecięciu ulic 1 Maja i Szyb Walenty (znajduje się tam Śląski Park Przemysłowo-Technologiczny i firmy: Rudpol-Opa, Carbo-mech, Strabag oraz Biedronka), a drugie połączy ul. 1 Maja z okolicznymi drogami dojazdowymi.

Trwa budowa rond turbinowych. Jak ułatwią życie kierowcom?

W czasie budowy rond możemy spodziewać się zmian w organizacji ruchu. Planowane jest bowiem zamknięcie fragmentu ul. 1 Maja i poprowadzenia objazdu pierwszy odcinkiem trasy N-S i ul. Zabrzańską.

Budują i sądzą się o zapłatę kary

Termin zakończenia prac wyznaczono kolejnemu wykonawcy na 16 września 2013 roku. No właśnie. Pytanie, co z poprzednim, który wbrew deklaracjom, nie wybudował rond.

- Zgodnie z zapisami umowy zawartej z poprzednim wykonawcą - w przypadku wypowiedzenia umowy przez zamawiającego z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność wykonawca, wykonawca zapłaci zamawiającemu kary umowne w wysokości 10 procent wynagrodzenia brutto - tłumaczy Barbara Mikołajek-Wałach.

Miasto wystąpiło więc o wypłatę należnych pieniędzy. Bezskutecznie. - W związku z odmową zapłaty kary umownej przez firmę ubezpieczeniową, która wystawiła polisę od odpowiedzialności za niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie zobowiązań umownych poprzedniemu wykonawcy, miasto złożyło pozew sądowy - mówi Mikołajek-Wałach.

Władze miasta chcą wydać w tym roku 21 mln zł na budowę i modernizację dróg

7 mln zł zostanie wydanych na budowę kolejnych odcinków trasy N-S. W tym roku rozpoczną się roboty drogowe od ul. 1 Maja do ul. Bukowej. Przebudowany zostanie też pas drogowy ulicy Moniuszki w Kochłowicach.

Do końca czerwca pojawi się tam betonowa kostka i sieć kanalizacyjna. Zaplanowano również likwidację dróg gruntowych, w tym przebudowę ulic: Wysokiej, Przemysłowej i Średniej.

Ponadto zostaną wybudowane nowe mosty w rejonie ul. Przemysłowej w Kochłowicach oraz nad Kłodnicą przy ul. Poniatowskiego w Halembie. Całkowicie rozebrany zostanie wiadukt przy ul. Tunkla.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie