Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska stanie się właścicielem pokopalnianych budynków. To dobra wiadomość dla Orzegowa

Redakcja
Archiwum Polskapresse
Po latach starań miasto Ruda Śląska przejmie od bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń pokopalniane mieszkania zakładowe

Władze Rudy Śląskiej kończą rozmowy ze spółką, dotyczące przejęcia jej zasobu mieszkaniowego.

- Dla mieszkańców Orzegowa to bardzo dobra wiadomość i wierzę, że będzie to początek rozwiązania ich problemów, z którymi borykają się od lat – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Pierwsze budynki Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu przekazała miastu w latach 2007 - 2008. Wówczas do miejskich zasobów mieszkaniowych trafiło łącznie 146 lokali mieszkalnych i użytkowych.

W następnych latach rozmowy ze spółką na temat przejęcia kolejnych budynków były nadal prowadzone, ale prawdziwego tempa nabrały dopiero w ubiegłym roku.

Kluczową dla sprawy była jednak zmiana zarządcy budynków, należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu, która miała miejsce w pierwszej połowie tego roku. Dzięki temu spółka mogła rozpocząć prace nad przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do przekazania zasobu mieszkaniowego miastu.

- Przejęcie przez miasto budynków pozwoli na przeprowadzenie remontów, w niektórych przypadkach pierwszych od wielu lat. To również kolejny krok w stronę rewitalizacji Orzegowa - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Podczas ostatniego spotkania władz miasta z przedstawicielami spółki, które miało miejsce w lipcu, zaktualizowano harmonogram przejmowania budynków spółki przez miasto.

Zakłada on przekazanie budynków w 12 etapach. W pierwszej kolejności miasto przejmie budynki położone przy ul. Królowej Jadwigi 4 - 4a i 23 oraz Orzegowskiej 54. W dalszej kolejności przejmowane będą budynki przy ul. Królowej Jadwigi 13 i 15 oraz Janty 3, 5, 7, 11, 13 i 18. Kolejne etapy przejęć rozłożone zostały na kolejne lata.

- Trudno jest określić dokładne daty przejęcia poszczególnych budynków. Każdorazowo bowiem przed taką operacją spółka przedstawić musi szereg niezbędnych dokumentów, łącznie z zaktualizowanym operatem szacunkowym - tłumaczy Bożena Seifried – Raźniak z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami rudzkiego magistratu.

Spółka rozpoczęła już aktualizację operatów szacunkowych. W najbliższym czasie przedstawiciele miasta oraz miejskiego przedsiębiorstwa gospodarki mieszkaniowej przeprowadzać będą wizje lokalne w budynkach, które w pierwszej kolejności mają zostać przekazane miastu.

Wizytacje mają na celu ocenę stanu technicznego przejmowanego zasobu mieszkaniowego oraz określenie potrzeb remontowych.

Łącznie miasto zamierza przejąć 84 budynki. Poczyniono też kroki w sprawie przejęcia udziałów w 10 budynkach mieszkalnych będących własnością PKP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto