Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Straż miejska sprawdza, czym palimy w piecach

Arkadiusz Nauka
Straż miejska w Rudzie Śląskiej sprawdza, czym mieszkańcy palą w piecach, czy segregują śmieci i gdzie wywożą szamba.

Czym palimy w piecach? Czy liczba domowników jest zgodna ze złożoną deklaracją śmieciową? Czy szambo jest systematycznie opróżniane? Sprawdzają to strażnicy miejscy z Rudy Śląskiej.

W mieście trwają rutynowe kontrole nieruchomości, które mają wykazać, czy mieszkańcy prowadzą poprawną gospodarkę odpadami. Tylko w zeszłym miesiącu na ponad 100 przeprowadzonych inspekcji ujawniono blisko 50 nieprawidłowości. Tracą na nich nie tylko budżet miasta i środowisko, ale wszyscy mieszkańcy, z których kieszeni finansowany jest cały system.

- To gmina odpowiada za gospodarkę odpadami, realizowaną na jej terenie, dlatego korzystamy z możliwości kontrolnych, które pozwalają ten system uszczelnić - mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Cieszy to, że coraz więcej naszych mieszkańców nie pozostaje obojętnych i zgłasza przypadki palenia przez innych mieszkańców śmieci w piecach przydomowych - dodaje Mejer.

Sami rudzianie mają świadomość tego, jak ważna jest odpowiednia gospodarka odpadami. - Dobrze, że są te kontrole. Środowisko to nasze wspólne dobro. Nie można pozwolić na to, aby ktoś palił śmieci w piecu albo wyrzucał je do lasu - przekonuje Andrzej Rogol, mieszkaniec dzielnicy Bielszowice.

Aby przeprowadzać inspekcje w domach i mieszkaniach, rudzka straż powołała specjalny czteroosobowy zespół, który pracuje przez cały rok. Jak w praktyce wygląda taka kontrola?

- Podczas wizyty sprawdzamy, czy nieruchomość wyposażona jest w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych, sprawdzamy też, czy złożona została deklaracja śmieciowa i czy zawarte w niej dane pokrywają się ze stanem faktycznym - wyjaśnia Krzysztof Piekarz, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. - Ponadto weryfikujemy też to, w jaki sposób odprowadzane są ścieki i czy w przypadku posiadania szamba właściciel nieruchomości posiada dowody opłat za wywiezienie nieczystości. Dodatkowo, w przypadku posiadania pieca na paliwo stałe, kontrolujemy, czy nie były w nim spalane odpady - opowiada Piekarz.

Jak się okazuje, kontrole są skuteczne. Tylko we wrześniu strażnicy miejscy skontrolowali ponad 100 nieruchomości, a w prawie połowie przypadków stwierdzili nieprawidłowości.

- 26 osób nie złożyło wymaganych deklaracji śmieciowych, dwóch mieszkańców zaniżyło dane w deklaracjach śmieciowych, co do liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Ponadto w 21 przypadkach ujawniono nieprawidłowości w sposobie zagospodarowania ścieków. Ujawniliśmy także dwa przypadki spalania odpadów w piecach - wylicza Tomasz Parzonka, rzecznik rudzkiej Straży Miejskiej.

Ze względu na jesienno-zimową porę strażnicy szczególną uwagę zwracają na to, co rudzianie spalają w piecach i czy nie są to przypadkiem śmieci. Funkcjonariusze mają prawo samodzielnie lub z powołanym w tym zakresie rzeczoznawcą wejść do domu i pobrać do badań popiół. Warto wiedzieć, że za spalanie odpadów w piecu grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Zapłacą za wymianę pieca

Mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy chcą wymienić stare kotły na nowe, mogą liczyć na dofinansowanie.

Obok systematycznych kontroli straży miejskiej władze Rudy Śląskiej prowadzą działania zmierzające do ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery. W jaki sposób? Poprzez likwidację starych kotłów bądź wymianę na nowe w budownictwie indywidualnym, a w budownictwie mieszkaniowym ograniczenie użytkowania produkowanej energii UM uzyskuje poprzez kompleksową termomodernizację budynków, a także wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w postaci kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła.

Zachętą dla mieszkańców do likwidacji starych kotłów jest możliwość uzyskania dofinansowania na zmianę systemu ogrzewania. Osoby, które planują w najbliższych latach wymianę pieca lub wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, muszą zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa Urzędu Miasta. Wnioski o wymianę starego kotła na nowe, ekologiczne źródło ciepła, przyjmowane były do 30 września, a przeprowadzoną inwestycję rudzianie muszą rozliczyć do 15 listopada. W tym roku miasto dofinansuje wymianę 85 pieców. Na ten cel przeznaczonych zostanie ok. 180 tys. złotych. Sporo mieszkańców Rudy Śląskiej ma w swoich mieszkaniach jeszcze piece węglowe. Docelowo wszyscy powinni wymienić ja na piece ekologiczne, które ograniczają niską emisję.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto