Ruda Śląska. Trwa akcja prewencyjna policji. Monitorowane są przejścia dla pieszych. Celem jest poprawa bezpieczeństwa. ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Udostępnij:
12 maja, na terenie Rudy Śląskiej, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzą działania ukierunkowane na rzecz bezpieczeństwa pieszych. Funkcjonariusze monitorują rejony przejść dla pieszych i zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych – niechronionych uczestników ruchu drogowego. Akcja rudzkiej drogówki trwa cały dzień.

Trwająca akcja to kolejne tego typu działania rudzkiej policji ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi w różnych częściach miasta obserwują przejścia, z jednej strony zwracając uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących w stosunku do pieszych, z drugiej – sprawdzają czy zachowanie pieszych jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Zadaniem dzisiejszych działań policji jest zdyscyplinowanie zarówno kierujących, jak i pieszych. Niezwykle istotne jest również uświadamianie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że przestrzeganie przepisów bezpośrednio przekłada się na ich bezpieczeństwo.
Dzisiejsza akcja policji obejmuje swoim zasięgiem pieszych, a także rowerzystów, motorowerzystów i wszelkich użytkowników różnego rodzaju urządzeń transportu osobistego.

Porównując dane zebrane w okresie od początku bieżącego roku do końca kwietnia z analogicznym okresem w roku ubiegłym, okazuje się, że ilość zdarzeń drogowych wzrasta. Więcej osób zostało rannych, doszło również do większej ilości wypadków. Jak mówi Mariusz Kurek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej, obserwuje się także wzrost liczby zdarzeń z udziałem pieszych. W szczególności w miejscach, w których piesi powinni czuć się bezpiecznie – na tzw. pasach. Na zmianę statystyk nie wpływa ani zaostrzenie przepisów, ani poprawa jakości oświetlenia przejść.

Dużo mówi się o zmianie przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy, a nie akcentuje się tego, że pieszego również dotyczą określone obowiązki w ruchu drogowym. Zabrania się wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych. – mówi podinsp. Mariusz Kurek.

Naczelnik rudzkiej drogówki podkreśla, że piesi zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności, z której nie zwalniają ich znowelizowane przepisy ruchu drogowego.

Chcę zaapelować, by piesi, wchodząc na jezdnię, oceniali czy pojazdy, które są w ruchu, w bezpośredniej bliskości przejścia, zdążą się zatrzymać.

Jak mówi naczelnik Kurek, nadmierna prędkość coraz rzadziej jest bezpośrednią przyczyną zdarzenia, ale podkreśla, że zawsze ma ogromny wpływ na skutki tego zdarzenia.

Działania policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa skupione są w trzech obszarach. Pierwszym, ale niestety koniecznym jest represja. Kolejnym – inżynieria. Wiele przejść dla pieszych w Rudzie Śląskiej zostało już doświetlonych, jednak ciągle wpływają kolejne wnioski o poprawę oświetlenia „pasów” w wielu miejscach w mieście. Ostatnim obszarem działań policji wpływającym na bezpieczeństwo jest szeroko pojęta profilaktyka. I dzisiejsza akcja ma właśnie charakter profilaktyczny i uświadamiający.

A uświadomić należy sobie, że za każdą cyfrą w statystykach kryje się czyjaś tragedia dotykająca grono szersze, niż może się w pierwszym odruchu wydawać. Z jednej strony jest poszkodowany i jego bliscy, a z drugiej sprawca, który będzie musiał się zmierzyć z konsekwencjami spowodowanego przez siebie wypadku. Na zakończenie rozmowy naczelnik Kurek dodaje:

Wypadek to wielki dramat i tragedia, nie tylko dla poszkodowanego i sprawcy, ale również dla osób z ich najbliższego otoczenia. I z kilku osób zaangażowanych robi się kilkadziesiąt, których dane zdarzenie dotknie. Pracując przy tych wszystkich poważnych zdarzeniach, widzę doskonale te wielkie ludzkie tragedie.

Ruda Śląska. Trwa akcja prewencyjna policji. Monitorowane są...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie