Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: XXI Regionalny Turniej w Tenisie Stołowym Olimpiad Specjalnych

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Koncentracja, refleks, chęć sportowej rywatlziacji - tymi cechami oznaczają się uczestnicy dzisiejszego Regionalnego Turnieju w Tenisie Stołowym Olimpiad Specjalnych. Sportowa impreza odbyła się już po raz 21. w hali sportowej MOSiR im. Rudzkich Olimpijczyków w Rudzie Śląskiej – Halemba.

Niepełnosprawni intelektualnie zawodnicy Olimpiad Specjalnych już po raz dwudziesty pierwszy wzięli udział w sportowej rywalizacji. Organizatorami turnieju są Olimpiady Specjalne Polska- Śląskie oraz Zespół Szkół Specjalnych Nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej – Klub Sportowy „Łukaszki”. - Wiele pracowników z naszej szkoły zaangażowanych jest w organizację wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych imprez - mówi Teresa Trzcińska, prezes Klubu Olimpiad Specjalnych "Łukaszki" działającym przy ZSS nr 3 w Wirku.

- Przed inauguracją miały miejsce gry obserwowane, po których kwalifikowaliśmy uczestników do trzech grup sprawnościowych - informuje Teresa Trzcińska. - W wydarzeniu bierze udział 90 zawodników z 22 klubów. Sędziują im nasi wolontariusze, uczniowie Uczniowskiego Klubu Sportowego "Halembianka", a ich trener jest sędzią głównym turnieju - dodaje.

W sprawnym przeprowadzeniu rozgrywek pomagają także wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Mikołaja Kopernika z Rudy Śląskiej. - Każdy klub uczestniczący w turnieju ma swojego opiekuna - wolontariusza, który prowadzi go przez zawody. Wolontariusze z ZSP nr 6 im. Mikołaja Kopernika są bardzo pomocni- dodaje Teresa Trzcińska.

Zawodnicy mogą liczyć nie tylko na olbrzymie sportowe emocje, ale i na drobne przekąski oraz obiad.

- To impreza cykliczna, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Stanowi podsumowanie całorocznych treningów i zajęć sportowych. Start w zawodach to zwieńczenie całorocznego wysiłku - mówi Dariusz Wosz, dyrektor śląskiego oddziału Olimpiad Specjalnych. Zawody rangi regionalnej dają kwalifikację do startu w zawodach ogólnopolskich. Spośród złotych medalistów zostaną wybrane osoby, które wezmą udział w turnieju ogólnopolskim.

W sportowym wydarzeniu uczestniczą zawodnicy w wieku od 8 do nawet 60 lat. Zainteresowanie tenisem stołowym podzielają nie tylko dzieci i młodzież, ale i dorośli, w tym podopieczni Domów Pomocy Społecznej. - Nie ma górnej granicy wieku. Jest tylko dolna, wynosząca 8 lat. Nie znaczy to jednak, że nie aktywizujemy sportowo dzieci młodszych. Mamy też program, w którym w nurt olimpiad specjalnych wdrażamy także dzieci w wieku od drugiego roku życia - dodaje Dariusz Wosz.

Tenis stołowy należy do bardzo popularnych dyscyplin sportowych. - W ubiegłym tygodniu w Jastrzębiu odbywały się zawody w łyżwiarstwie szybkim i tam liczba klubów uczestniczących nie przekraczała 10. To trudniejsza technicznie dyscyplina - mówi Dariusz Wosz. Są i zawody w kolarstwie, czy w biegu o kulach. Co ważne, nie wszyscy członkowie klubów mogą uczestniczyć we wszystkich olimpiadach. Jest pewne ograniczenie. - Zawodnicy mogą startować tylko w dwóch letnich olimpiadach, jednej zimowej i jednej drużynowej - dodaje.

- Bardzo lubię ten sport. To moja pasja i ulubiony sposób spędzania wolnego czasu - mówi 20-letni Jan z Częstochowy, który trenuje już 9 lat.W ubiegłym roku zajął drugie miejsce. Dziś liczy na zwycięstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto