Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Zobaczcie te ogromne pomniki w Muzeum PRL! Tam zatrzymał się czas

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak prezentuje się park pomników w rudzkim Muzeum PRL

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się park pomników w rudzkim Muzeum PRL Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Odwiedziliśmy Muzeum PRL przy ul. Zajęczej w Rudzie Śląskiej. Zazwyczaj w majówkę miało miejsce otwarcie tego wyjątkowego miejsca, a na otwarciu pojawiały się tłumy. Tym razem COVID-19 pokrzyżował taki właśnie scenariusz.

Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej

Właściciele tego wyjątkowego z żalem, ale jednak zmuszeni byli podjąć decyzję, że w tym sezonie obiekt pozostanie zamknięty. Zaplanowana została w tym czasie rozbudowa, a wszyscy mają nadzieję, że 1 maja 2022 roku będziemy mogli ponownie uczestniczyć w inauguracji odnowionego i rozbudowanego muzeum.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Rudzkie muzeum prezentuje to, co było najbliższe Polakom w minionej epoce - pamiątki związane z życiem codziennym i kulturą materialną Polski Ludowej. Jak podkreślają organizatorzy tego projektu to przedsięwzięcie jest apolityczne i ma za zadanie jedynie zebranie, zachowanie i udostępnienie szeroko rozumianych materiałów na temat okresu w dziejach Polski od 22 lipca 1944 roku do 29 grudnia 1989 r.

- Mamy nadzieję, ze powstanie tego projektu przyczyni się do pogłębienia świadomości historycznej – podkreślają twórcy Muzeum PRLu w Rudzie Śląskiej.

W muzeum zobaczymy m.in. kapsułę czasu, czyli dwa pokoje z kuchnią, w których zgromadzone zostały eksponaty z PRL-owskich mieszkań, takie jak symbol tamtych czasów, jakim była bez wątpienia solidna meblościanka.

Duże wrażenie po przejściu bramu Muzeum PRLu robi park pomników, gdzie od razu w oczy rzuca się wielkie, metalowe popiersie Lenina. Możemy tutaj zobaczyć, jak do dziś prezentują się m.in. popiersie generała Karola Świerczewskiego, znajdujące się poprzednio w Parku Gen. Świerczewskiego w Zabrzu, Pomnik Czynu Rewolucyjnego z Zabrza, Pomnik Przyjaźni polsko-radzieckiej ze Strzelec Opolskich, Pomnik w hołdzie poległym funkcjonariuszom MO i SB z Ostródy, elementy pomnika „Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej” z Warszawy. Ten ogromny monument miał niegdyś wysokość 16 metrów, był szeroki na metrów 20 i ważył w sumie 67 ton. Do Rudy Śląskiej trafił w częściach. Wcześniej kolos zasłaniał Pałac Lubomirskich w Warszawie. Jest to najprawdopodobniej największy socrealistyczny pomnik, który wciąż istnieje w tej części Europy.

współpraca: OSA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto