Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Związkowy Huty Pokój rozpoczęli protest. Nie widzą żadnych zmian na lepsze

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Rozpoczął się protest w Hucie Pokój. Związkowcy nie widzą zmian, pomimo obietnic rządu
Rozpoczął się protest w Hucie Pokój. Związkowcy nie widzą zmian, pomimo obietnic rządu Łukasz Olszewski
Organizacje związkowe Huty Pokój w Rudzie Śląskiej rozpoczęły akcję protestacyjną i oflagowały zakład, zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy nie widzą żadnych zmian na lepsze, pomimo wielu obietnic ze strony rządu.

Rozpoczął się protest w Hucie Pokój

Atmosfera protestu w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej! Związkowcy NSZZ "Solidarność" i WZZ "Sierpień 80" oflagowali zakład – poinformował na Twitterze Patryk Kosela, rzecznik prasowy WZZ „Sierpnień 80”.

Związkowcy wydali także oświadczenie, w którym tłumaczą powody swojej decyzji. Pomimo wielu obietnic, pracownicy Huty Pokój nie widzą żadnych zmian.

Organizacje związkowe działające w strukturach Huty Pokój S.A. oświadczają, że w związku z brakiem realizacji porozumienia z dnia 19 września 2019 roku oraz 6 grudnia 2019, strona społeczna rozpoczęła akcję protestacyjną. Mimo prób dialogu i informowania Organów Państwowych o problemach związanych z realizacją porozumienia oraz pogarszającej się kondycji Huty Pokój S.A. i całej branży hutniczej, nie widzimy żadnych działań mających zmienić zaistniałą sytuację. Wyżej wymienione czynniki i fatalne nastroje zmuszają organizacje związkowe do zdecydowanych działań. Załoga, jak i całe środowisko związane z Hutą Pokój S.A. są zawiedzione i zniesmaczone.
Niezrealizowanie porozumień przez Węglokoks S.A., brak dialogu ze stroną społeczną, składanie obietnic przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o uratowaniu Huty Pokój pozostają tylko hasłami, które nigdy nie zostaną zrealizowane. Jeśli zaistniała sytuacja nie ulegnie zmianie, strona społeczna będzie zmuszona zaostrzyć formy protestu.
Nie pozwolimy, by 180-letnie tradycje i ciężka praca wielu pokoleń zostały zniszczone – poinformowali związkowcy.

Związki zawodowe oflagowały także zakład, zwracając się bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego i wskazując, że „trwa agonia polskiego hutnictwa”.

To kolejna próba zmiany sytuacji, w której znalazł się rudzki zakład. W grudnia 2019 roku, w siedzibie Węglokoksu doszło do strajku głodowego pracowników Huty Pokój, co w konsekwencji przyniosło podpisanie porozumienia.

Wcześniej jednak, przed główną bramą Huty, doszło do wiecu poparcia dla związkowców, którzy strajkowali w siedzibie Węglokoksu. Przed zakładem zjawiła się wtedy większa część pracowników zakładu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto