Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rudzianie Podgórscy - pisarze, dziennikarze i miłośnicy Śląska

Sebastian Brudys
Śląsk to fascynujące "miejsce na ziemi". Udowodniło to małżeństwo Podgórskich podczas go w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach.

Śląsk to fascynujące "miejsce na ziemi". Udowodniło to małżeństwo Podgórskich na spotkaniu autorskim w Bielszowicach. W filii numer 6 MBP, mieszczącej się w bielszowickim Domu Kultury zorganizowano spotkanie z Barbarą i Adamem Podgórskimi, rudzkimi pisarzami, dziennikarzami i miłośnikami Śląska. W kameralnej atmosferze Domu Kultury w Bielszowicach, przy skromnym poczęstunku, Podgórscy opowiadali o swej fascynacji Rudą Śląską i kulturą Śląską.

Mimo weekendowej pory, frekfencja dopisała. Spotkanie zaczęła Wanda Niemiec, kierowniczka bielszowickiej filii MBP.Następnie mówił Adam Podgórski. Na wstępie powiedział o fascynacji Śląskiem, początkach pracy dziennikarskiej i pisarskiej. Oboje Podgórscy nie pochodzą ze Śląska. Trafili tu przypadkiem, już jako dorośli. Początki pobytu na Śląsku były trudne, opowiadała Barbara Podgórska. U początkach bytności na czarnej ziemi, porozumienie się z Ślązakami, było dla niej kłopotliwe - delikatnie mówiąc. Szybko jednak się zaaklimatyzowali. Dziś, jako autorzy "Słownika gwar śląskich", mogą uchodzić za znawców śląszczyzny. Jak większość Ślązaków ni ze Śląska, godka ino rozumiom, ale się nią nie posługują. Główną przeszkodę stanowi miejscowy akcent, zmora wszystkich rodzonych w innych częściach Polski. Zasób słownikowy nie stanowi już dla nich problemu.

Rozległy jest obszar zainteresowań pisarskich Podgórskich. Od wierszowanek, poprzez pamiętniki, życzenia okolicznościowe, walentynki, poezję, demonologię, szarady, przysłowia, zwyczaje, legendy, sztuka kulinarna, aż po tematykę naszego miasta i śląska, o czym opowiadali.
Spotkanie szybko przerodziło się w ożywioną dyskusję, na tematy typowo śląskie. Encyklopedia nazw miejscowych i terenowych Rudy Śląskiej, funkcjonujących i historycznych, do której Podgórscy zebrali prawie dziewięćset stron wypisów i definicji, wywołała zainteresowanie Bielszowiczan, stanowiących większość przybyłych gości. Niestety, nikt w mieście nie jest zainteresowany wydaniem opracowania, co jest bardzo przykre, chociażby z powodu włożonego ogromu pracy i niezwykłej wartości dydaktycznej i historycznej tej pracy.

Pomniki przyrody, rudzkie parki, historia nazw dzielnic, powielane w kolejnych publikacjach błędy dotyczące historii miasta - to kolejne tematy ciekawej, interaktywnej wymiany zdań z udziałem znanych i lubianych postaci. Niszczeniu obiektów poprzemysłowych i innych zabytków w Rudzie Śląskiej poświęcono wiele gorzkich słów. Chyba żadne miasto świata nie ma tak wspaniałego zabytku techniki hutniczej, jak ogromny, nieczynny już wielki piec. Stoi on niemal w samym centrum miasta, dla Rudy Śląskiej jest wizytówką, tym, czym wieża Eiffla dla Paryża. Niestety, jego losy są niepewne. Brak zainteresowania władz doprowadzi prawdopodobnie do jego wyburzenia, podobnie jak wielu innych zabytkowych, postprzemysłowych budynków. Największy wkład do dyskusji wniósł Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie zakończyło się wręczeniem prelegentom okolicznościowego dyplomu.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto