Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rudzka Agencja Rozwoju Inwestor podsumowała projekt Startuj z nami - bis

materiały prasowe UM
42 mikroprzedsiębiorstwa z 47 miejscami pracy – to efekt realizowanego przez Rudzką Agencję Rozwoju „Inwestor” projektu „Startuj z nami – bis”.

Prawie wszystkie z tych firm utrzymały się na rynku dłużej niż rok. Tymczasem 40 procent małych i średnich przedsiębiorstw jest likwidowanych przed upływem jednego roku od ich założenia. 21 marca podsumowano efekty realizacji programu.

Na początku do projektu „Startuj z nami – bis” przystąpiło 80 osób z terenu województwa śląskiego (24 osoby bezrobotne, 36 osób pracujących oraz 20 nieaktywnych zawodowo). Spośród nich wybrano 44 z najlepszym planem na własny interes i to właśnie one otrzymały dotację na otworzenie działalności gospodarczej.

Wśród nich założona została firma szkoleniowa Monk Group, której właścicielce – Agnieszce Mnich – przyświecało motto: Miarą sukcesu jest osiągnięcie wspólnie wyznaczonych celów i uzyskanie uprzednio wskazanych efektów.

– Cieszę się, że inicjatywa „INWESTORA” zakończyła się tak ogromnym sukcesem – mówiła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Uważam, że wszystkie te osoby, które zdecydowały się na założenie własnej firmy, powinno się stawiać za przykład tym, którzy nie wierzą w siebie i nie mają odwagi wziąć spraw we własne ręce – dodała.

W ramach unijnej dotacji każdy z uczestników projektu mógł otrzymać wsparcie finansowe w wysokości nie przekraczającej 40 tys. złotych oraz tzw. „wsparcie pomostowe”. Łączna wysokość przyznanych dotacji wyniosła prawie 2,5 mln złotych. Wśród uczestników projektu przeważały kobiety – w projekcie uczestniczyły aż 52 przedstawicielki płci pięknej oraz 28 mężczyzn.

Ponad połowa rekrutowała się spośród tzw. „grup strategicznych”, wśród których w województwie śląskim notuje się największe bezrobocie, przez co są one najbardziej zagrożone wykluczeniem społecznym.

Do grup tych należą w szczególności osoby długotrwale bezrobotne, zamieszkałe w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich lub miastach do 25 tys. mieszkańców, osoby przed 25 i po 45 roku życia oraz niepełnosprawni. Zauważyć przy tym należy, że bezrobocie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Z przeprowadzonych w województwie śląskim analiz wynika tymczasem, że aż 65% nowych przedsiębiorstw zakładanych jest przez mężczyzn. Dlatego też w ramach projektu podjęto działania na rzecz zmniejszenia tej znaczącej dysproporcji. Co ciekawe, z danych GUS wynika, że statystyczna kobieta - przedsiębiorca skończyła średnio 40 lat, ma za sobą karierę w charakterze pracownika najemnego, jej firma prosperuje od pięciu lat, ma męża i wychowuje dwoje dzieci.

Ostatnie lata pokazują, że systematycznie wzrasta liczba kobiet-przedsiębiorców poniżej 40 roku życia, co jest zjawiskiem niewątpliwie pozytywnym.

Już niedługo wystartuje nowy projekt „INWESTORA” pt. „40 tysięcy nowych możliwości”, w którym będzie brało udział 60 osób. Spośród których wyłonionych zostanie 48, które otrzymają unijną dotację.

Projekt „Startuj z nami – bis” współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto