Rugby Ruda Śląska na fali

Wojciech Kołodziej
Diablice i rugbiści zagrały przedostatnie mecze sezonu, „Bajtle”” po raz kolejny ogrywały się, tym razem w Krakowie.

DIABLICE po słabej jesiennej części sezonu 2013/14, zimą odpokutowały winy i wiosną są rewelacją Mistrzostw Polski Kobiet Rugby 7. W drugim wiosennym turnieju rozgrywek po raz kolejny przeszły jak burza przez eliminacje grupowe i zatrzymane zostały dopiero w finale przez największą w ostatnich latach siłę w polskim kobiecym rugby Lechię LADIES Gdańsk. Choć niewiele brakowało, aby tę dominację przerwać.

DIABLICE rozpoczęły od zdecydowanej wygranej z tracącymi z turnieju na turniej formę TYGRYSICAMI Sochaczew 36:12, w drugim grupowym meczu wypunktowały Juvenię Kraków 38:0. Półfinał także okazał się być formalnością, gospodynie turnieju - warszawskie SYRENKI uległy rudziankom 0:29.

W finale, wiosną drugi raz z rzędu przyszło zagrać z obrończyniami mistrzowskiego tytułu z Gdańska. Dwa tygodnie temu DIABLICE nieznacznie przegrały 0:14 i wyszły na murawę z mocnym postanowieniem poprawy. Tak dobrego kobiecego rugby w Polsce jaki w tym meczu pokazały obydwie drużyny dawno w Polsce nie oglądano. Pierwsza połowa należała do DIABLIC – LADIES padały jak muchy po szarżach rudzianek, w przegrupowaniach DIABLICE były szybsze oraz silniejsze i po pięknej akcji skrzydłem w 2 min. prowadziły po Przyłożeniu A. Piekorz i podwyższeniu A. Szkudlarek 7:0. LADIES nieco się otrząsnęły i wyrównały. Po przerwie obraz gry się nie zmienił, DIABLICE skutecznie powstrzymują napierające LADIES, bliska pola punktowego była s. Gołda, ale to jednak bardziej doświadczone gdańszczanki przeprowadziły jedną skuteczniejszą akcję więcej i wygrały ostatecznie 12:7.

DIABLICE (mimo wszystko) podbiły Warszawę w składzie: A. Piekorz 15 pkt. (3 x 5), D Żurek 5 pkt., S. Klinner 15 pkt. (3 x 5), S. Łuksik 29 pkt. (5 x 5, 2 x 2), A. Szkudlarek 26 pkt. (2 x 5, 8 x 2), P. Bober 10 pkt. 5 (2 x 5), S. Gołda, S. Hain 5 pkt., M. Sahakyan, U. Hojeńska, A. Sikora, W. Hadelka, M. Radzikowska 5 pkt., N. Brodacka.

Kolejne drugie z rzędu miejsce w turnieju kwalifikacyjnym pozwoliło wrócić rugbistkom z Rudy Śląskiej na 2 miejsce w tabeli Mistrzostw Polsko.

Koledzy DIABLIC pozazdrościli im sukcesu i dzień później ograli w II lidze Biało-Czarnych z Nowego Sącz 45:3. Gra rudzian w pierwszej połowie była bliska ideału i pozwoliła im już w pierwszych 7 min. meczu trzykrotnie przyłożyć i podwyższyć. Do przerwy dołożyli kolejne 7 pkt. Po przerwie gra rudzian przyblakła, niepotrzebnie wdali się w fizyczna walkę z rywalem , co zaowocowało bałaganem i chaosem z obydwu stron. Mimo to, wyższość IGLOO nie podlegała dyskusji i mecz zakończył się wynikiem 45:3 dla rudzian. Co warte podkreślenia, w poprzednich meczach narzekano na słabszą grę ataku IGLOO a punkty zdobywano głównie dzięki grze zawodników młyna. Zawodnicy ataku te uwagi mocno wzięli sobie do serca, bowiem to tylko ta formacja zdobyła wszystkie 45 pkt. w meczu.

IGLOO RUGBY ŚLĄSKA: K. Pepliński, K. Jopert, A. Stankiewicz, J. Muc, M. Markowski, P. Maniecki,

T. Wojnowski, D. Mańkowski, K. Płusa 10 pkt. (5 x 2), P. Tokarski, P. Siwula 5 pkt., M. Jurczyński 5 pkt., M. Greinert, D. Bryński 15 pkt. (3 x 5), K. Tokarski 5 pkt., Ł. Fura, M. Nowak, P. Kołodziej, Ł. Ruda, S. Szymański.

Nadzieje rudzkiego rugby wzięły udział w Regionalnym Turnieju Dzieci i Młodzieży im. Ks. M. Kuznowicza w Krakowie.

Najmłodsi, czyli mini żacy, rozegrali bardzo dobry turniej, zajmując drugie miejsce w grupie a szczęście odwróciło się od nich dopiero w spotkaniu o trzecie miejsce – po bardzo ciekawym meczu zakończonym wynikiem 4:4 z Gorcami Rabą Niżną sędzia zadecydował o dogrywce w której niestety rywale zaskoczyli Bajtli i zdobyli decydujące przyłożenie.

Żacy, grający już w bardziej kontaktowe rugby, niestety przegrali swoje mecze grupowe z nieco większymi i bardziej doświadczonymi rywalami i w meczu o piątą lokatę zmierzyli się z dobrze znanymi Czarnymi Bytom. Mecz był bardzo ciekawy, punkty padały raz z jednej a raz z drugiej strony boiska, jednak ostatecznie dzięki dobrym szarżom i szybkim kontrom młodzi rudzianie przeważyli wynik na swoją stronę i zajęli piątą lokatę.

Nieco gorzej wypadli młodzicy. Widać było braki w zgraniu i rywale w żadnym meczu nie pozwolili naszym młodzikom rozwinąć skrzydeł, którzy ostatecznie zajęli szóste miejsce. Na gwiazdę w tej kategorii wiekowej wyrasta Klaudia Klyszcz, niekwestionowana liderka zespołu.

Kolejny turniej naszej młodzieży 24 maja w Mszanie Dolnej.

DIABLICE w tabeli Mistrzostw Polski awansowały na 2 miejsce i z 42 pkt. wyprzedzają BLACK ROSES Posnania Poznań (41 pkt.) i TYGRYSICE Sochaczew (39 pkt.) tracąc do liderek z Gdańska 8 pkt. Przed ostatnim turniejem który odbędzie się w dniu oficjalnego otwarcia BURLOCH Areny w Rudzie Śląskiej Orzegowie 21 czerwca br. stoi przed nimi zadanie obronienia srebrnego medalu Mistrzostw Polski z ubiegłego roku oraz wygranie turnieju na swoim nowym boisku – przełamując wreszcie passę zwycięstw Lechii LADIES Gdańsk.

Z kolei przed zawodnikami występującymi w II lidze otworem stoi awans do wyższej klasy rozgrywek. Zadecyduje o tym ostatnie ligowe spotkanie, które można nazwać finałem II ligi – IGLOO podejmie u siebie lidera tabeli Legię Warszawa. Realnie patrząc na szanse rudzian, można powiedzieć, że stać ich na własnym boisku na zwycięstwo, ale czy będzie dostatecznie wysokie, by wyprzedzić warszawian? Faworytem pozostaje mimo wszystko drużyna z Warszawy, ale wydaję się, że powinna 25 maja br. stracić w Rudzie Śląskiej miano niepokonanej w II lidze. Rudzian stać na to.