MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Samochód ciężarowy stanął w płomieniach w Liścu Małym. Została po nim tylko zwęglona konstrukcja. Jak uchronić auto przed samozapłonem?

Marcin Maliński
Marcin Maliński
KM PSP Konin
8 maja strażacy pracowali nad gaszeniem pożaru samochodu ciężarowego w miejscowości Lisiec Mały, w gminie Stare Miasto. W środku znajdowały się dwie osoby, ale na szczęście udało im się opuścić pojazd na czas.

Spis treści

Pożar samochodu w Liścu Małym

Do pożaru doszło 8 kwietnia (środa) w miejscowości Lisiec Mały. Strażacy otrzymali zgłoszenie po 19.00. Po przybyciu na miejsce zastano całkowicie objęty pożarem samochód marki Renault Master.

- Samochodem podróżowały dwie osoby, które w chwili przybycia pierwszych zastępów straży pożarnej znajdowały się poza pojazdem i nie wymagały udzielania pomocy

- mówi Sebastian Andrzejewski, rzecznik prasowy konińskich strażaków.

Na miejscu zdarzenia pracowali strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 w Koninie oraz druhowie z OSP Lisiec Wielki. Strażacy podali pianę gaśniczą na palący się pojazd, co pozwoliło zlikwidować zagrożenie.

Dlaczego w autach dochodzi do samozapłonów?

Bezpośrednimi przyczynami samozapłonów aut są w głównej mierze awarie oparte na wadach konstrukcyjnych, błędach podczas serwisowania, czy zaniedbaniu kierowcy. Najczęściej ogień pod maską może pojawić się na wskutek wycieku paliwa lub oleju napędowego. Częstym powodem jest także zwarcie lub przeciążenie instalacji elektrycznej, ale także awarie układu wspomagania kierownicy.

Należy pamiętać, że każda substancja chemiczna ma określoną temperaturę, w której zaczyna się palić.

  • Benzyna 247-280 st. C

  • Olej silnikowy 200-250 st. C

  • Olej napędowy210 st. C

To bardzo ważne, by zwracać uwagę na temperaturę pracy silnika – prawidłowa temperatura to od 80 do 90 st. C. Niektóre elementy jednak mogą być znacznie gorętsze, a są nimi m.in. katalizator czy turbosprężarka. Kontakt oleju lub benzyny podczas wycieku z tymi elementami może wzniecić ogień pod maską naszego auta.

Jak zabezpieczyć auto przed samozapłonem?

Regularne serwisowanie samochodu jest kluczowe w zapobieganiu samozapłonom. Warto także zaznajomić się z tym, co nasze auto ma pod maską, by samemu móc kontrolować stan niektórych elementów przed podróżą.

Na rynku dostępne są także odpowiednie układy samogaszące, tak zwane systemy ALS. Zainstalowane pod maską będą pilnować, by nie doszło do zbyt dużego przegrzania oraz w razie takiej sytuacji podadzą substancje gaśniczą na rozgrzany element.

ZOBACZ TAKŻE

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto