Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Silny wstrząs w kopalniach w Rudzie Śląskiej i w Katowicach. Mocno zatrzęsło domami

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Wstrząsy w kopalniach zaskoczyły mieszkańców wielu miast na Śląsku.
Wstrząsy w kopalniach zaskoczyły mieszkańców wielu miast na Śląsku. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Śląskie. Zatrzęsło w Rudzie Śląskiej i w Katowicach. Wstrząsy czuć było w różnych dzielnicach Rudy Śląskiej i Katowic m.in.w Centrum czy w Brynowie. Okazało się, że wstrząs odnotowano w czwartek, 28 stycznia w KWK Halemba, a dzień wcześniej, 27 stycznia, w KWK Staszic-Wujek. Na szczęście nikomu nic się nie stało i nawet nie było potrzeby przerywać pracy w kopalni.

Wstrząs na Śląsku. Zatrzęsło w Rudzie Śląskiej

Do wstrząsu doszło w czwartek, 28 stycznia, o godzinie 8.40 w rejonie kopalni Ruch Halemba w Rudzie Śląskiej. Siła wstrząsu wyniosła 1x10 7J. Otrzymujemy sygnały od mieszkańców, którzy czuli wstrząs na powierzchni.

- Do wstrząsu doszło w okolicy ściany 1C pokład 405/1L. Nie ma żadnych skutków na dole, nie było również zagrożenia dla ludzi - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.

Zatrzęsło w Katowicach. Nie było zagrożenia dla górników

Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego potwierdził, że 27 stycznia doszło do tąpnięcia w KWK Staszic-Wujek. Wstrząs odczuli mieszkańcy Katowic m.in. Centrum i Brynowa. Nie było rannych i nie było zagrożenia dla pracowników kopalni. Wstrząs nie spowodował strat na dole kopalni.

Do tąpnięcia doszło 27 stycznia o godzinie 20.50. Siła wstrząsu wyniosła 3x10 6J. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a wstrząs nie miał skutków na dole.

- Potwierdzam, że odnotowaliśmy wstrząs około godziny 21.00 w KWK Staszic-Wujek. Nie przerwaliśmy jednak pracy. Nie było żadnych skutków wstrząsu - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat na Śląsku

  • 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x10 9 J (Joula)
  • 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x10 9 J
  • 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x10 9 J
  • 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x10 9 J

W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto