Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z ks. prałatem Bernardem Czerneckim

Magdalena Mikrut-Majeranek
UM Ruda Śląska
W niedzielę, 22 maja o godz. 15:00 w auli parafii pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu odbędzie się spotkanie z ks. prałatem Bernardem Czerneckim, wieloletnim kapelanem górniczej i śląskiej Solidarności. Spotkanie w Rudzie Śląskiej odbędzie się nieprzypadkowo, ponieważ ksiądz był proboszczem nowobytomskiej parafii i dziekanem dekanatu Ruda Śląska.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli Jan Dziadul i Marek Kempski, autorzy książki "Bernard Czernecki. Wiarą i węglem ciosany". Będzie też okazja do nabycia książki i otrzymania autografu.

Ks. prałat Bernard Czernecki to postać wyjątkowa. Urodził się w roku 1930 w Kobiórze k. Tych. W 1954 roku ukończył Śląskie Seminarium Duchownego w Krakowie i w tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie.

Funkcje wikariusza pełnił w parafiach: Imienia Jezus w Katowicach-Brynowie (1954-1955), św. Mikołaja w Lublińcu (1955-1957), św. Józefa w Świętochłowicach (1958-1962), św. Michała w Michałkowicach (1963-1967), św. Pawła w Pawłowie (1967-1968).

W 1968 roku został administratorem parafii św. Pawła w Nowym Bytomiu oraz dziekanem dekanatu Ruda Śląska, a następnie proboszczem parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju (1974-1979). We wrześniu 1986 roku został prałatem. Natomiast w latach 1979-1994 piastował stanowisko proboszcza w kościele NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. W 1994 roku przeszedł na emeryturę, ale pozostał w Jastrzębiu, gdzie pomaga w pracy duszpasterskiej..

W sierpniu i wrześniu 1980 roku był duchowym opiekunem i duszpasterzem strajkujących górników jastrzębskich kopalń. Podczas codziennych nabożeństw wygłaszał apele do rodzin górników o nienamawianie strajkujących do opuszczenia kopalń.

We wrześniu 1980 roku dzięki jego staraniom na probostwie powstała pierwsza siedziba MKR Jastrzębie.

Ks. Czernecki w latach 1981-2005 był kapelanem śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Dodatkowo, w kwietniu 1981 roku był współzałożycielem KIK w Jastrzębiu-Zdroju oraz Komitetu Pomocy Internowanym i Poszkodowanym. Zasłynął jako organizator cyklu wykładów dotyczących historii Polski, prawa, etyki i religii. Głosił patriotyczne kazania.

Starał się nieustannie pomagać górnikom, udzielał pomocy finansowej, a także opłacał kary pieniężne oraz obrońców strajkujących górników. Zorganizował aptekę zaopatrywaną z darów pochodzących z Francji.

W 1990 roku został kapelanem Sekretariatu Górnictwa i Energetyki w Katowicach,a cztery lata później przeszedł na emeryturę. Za swoje zasługo w 2005 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Warto wspomnieć, że w 1963 roku został rozpracowany przez Wydział IV KW MO/WUSW w Katowicach w ramach TEOK/SOR krypt. Opiekun; 11 XI 1982 – 30 IX 1989 w ramach SOR krypt. Ravioli/Klecha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto